S odsunem brněnského nádraží nesouhlasí ministerstvo kultury

S odsunem brněnského nádraží nesouhlasí ministerstvo kultury

(25. 10. 2011) Brno 24. října (ČTK) - S případným odsunem brněnského železničního nádraží z historického jádra nesouhlasí ministerstvo kultury. Jde o další komplikaci v přípravách projektu za 20 miliard korun, který dosud nemá ani územní povolení. Ministerstvo kultury, pod které spadají čeští památkáři, svůj nesouhlasný postoj projevilo v připomínkách k novému územnímu plánu. Brněnští politici chtějí s ministerstvem jednat. Jinak riskují, že územní plán v budoucnu zruší soud, uvedla v dnešním brněnském vydání Mladá fronta Dnes (MfD).

 
 
 
 

S odsunem brněnského nádraží nesouhlasí ministerstvo kultury

Brno 24. října (ČTK) - S případným odsunem brněnského železničního nádraží z historického jádra nesouhlasí ministerstvo kultury. Jde o další komplikaci v přípravách projektu za 20 miliard korun, který dosud nemá ani územní povolení. Ministerstvo kultury, pod které spadají čeští památkáři, svůj nesouhlasný postoj projevilo v připomínkách k novému územnímu plánu. Brněnští politici chtějí s ministerstvem jednat. Jinak riskují, že územní plán v budoucnu zruší soud, uvedla v dnešním brněnském vydání Mladá fronta Dnes (MfD).

Brněnské hlavní nádraží (zdroj: Wikipedie)
Ministerstvu se nelíbí hlavně to, že Brno prosazuje jen odsunutou polohu. Dopravní uzel není na svém původním místě zakreslený ani v jedné ze tří variant konceptu územního plánu.

"Brno tím pádem dostatečně neprověřuje všechny budoucí možnosti. A nezohledňuje ani současné dopravní tendence vyspělejších západoevropských zemí, které se snaží zachovat vlaková nádraží jako ekologický způsob dopravy v blízkosti historických center,"

řekl podle MfD mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.Opravu nádraží v jeho nynější podobě prosazují památkáři také kvůli zachování tradiční podoby města. Nádraží v centru je podle ministerstva například v Poděbradech, Ústí nad Labem a řadě zahraničních velkoměst - například Berlíně, Paříži a Lyonu.

Brněnský magistrát sice s názorem ministerstva nesouhlasí, ale přesto jej bere vážně a bude se výtkami zabývat. "Kdybychom na názor památkářů nebrali ohled, může se stát, že kvůli tomu někdy v budoucnu soud tento územní plán zruší," cituje MfD primátorova náměstka Ladislava Macka (ČSSD).

Odsun nádraží z centra dlouhodobě kritizují občanští aktivisté a někteří dopravní experti. Podle nich se brněnské nádraží dá modernizovat a rozšířit ve stávající poloze. Vedení města dlouhodobě prosazuje odsunutou polohu nádraží a do příprav a souvisejících staveb už investovalo přes miliardu korun. Peníze na stavbu ale zatím chybí, stejně jako většina potřebných územně plánovacích dokumentů a povolení.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz