Seestadt Aspern

Seestadt Aspern

(28. 2. 2017) Začíná druhá stavební etapa nové městské čtvrti ve Vídni

 
 
 
 

Seestadt Aspern

Výstavba nové moderní městské čtvrti ve vídeňském Aspernu vstupuje do druhé fáze. Přímo u stanice metra U2 vznikne 1 120 nových bytů, z toho 860 podporovaných. Bytové jednotky doplní komerční i veřejné plochy. Budoucí nájemníci mohou spolurozhodovat o jejich podobě.

Vídeň vypsala architektonickou soutěž na podobu nových obytných budov v nově vznikající čtvrti Seestadt Aspern. Výstavba nové moderní čtvrti na východním předměstí Vídně se tak přehoupla do druhé etapy. Na sedmi staveništích u stanice metra U2 vznikne na základě soutěží tisíc nových bytů. Některé z bytových domů mohou v rámci tzv. Baugruppen společně s architekty navrhnout i jjejich budoucí obyvatelé. Dalších 120 bytů postaví prostřednictvím městské organizace přímo město Vídeň. Všechny obytné projekty vzniknou jako nízkoenergetické a umožní i sledovat spotřebu, od čehož si Vídeň slibuje další dlouhodobé úspory energií a tím i nákladů.

Město krátkých cest
Při rozvoji nové čtvrti vychází město Vídeň i z poznatků diskutovaných na mezinárodních stavebních výstavách IBA_Wien. Aby Seestadt Aspern například nebyl pouze noclehárnou, je minimálně 20 procent budoucí nájemní plochy z nových stavenišť určeno pro nebytové projekty. Kanceláře a obchodní plochy tak vzniknou přímo v sousedství bytových jednotek a budoucí nájemci mohou spolurozhodovat o jejich podobě. Cílem Vídně je „ulehčit práci z domova a vytvořit možnosti pro nákup či vzdělávání přímo v obytných budovách. V plánu jsou i sociální a komunální zařízení. Jistý už je vznik knihovny a školky,“ tvrdí radní pro bytovou výstavbu Michael Ludwig.

Vítězné projekty budou vybrány do poloviny června 2017. Výstavba by měla začít na podzim 2018 a její ukončení je plánováno na podzim 2020. V rámci participativního plánování však noví obyvatelé budou moci o podobě volných ploch rozhodovat i rok po nastěhování a získají tak možnost okolí přímo ovlivnit.

Moderní čtvrť Seestadt Aspern
Nová čtvrť Seestadt Aspern vzniká od roku 2009 na východě rakouské metropole, dvacet minut jízdy metrem z centra. Do roku 2028 zde vznikne bydlení a pracovní místa pro více než 20 000 obyvatel. Jeden z největších evropských městských rozvojových projektů současnosti využívá nejnovější technologie, inovativní řešení i urbanistické trendy. Automobily například místo v ulicích parkují v podzemních garážích; obyvatelé však mohou využít zvýšený počet stanovišť carsharingu nebo bikesharingu a samozřejmě MHD. V Aspernu také roste nejvyšší dřevěná budova na světě: "HoHo Wien" s výškou 84 metrů a 24 podlažími.
tisková zpráva
Foto: Probíhající výstavba v Seestadt Aspern © Eurocomm-PR


Doplněno Stavbaweb:
www.aspern-seestadt.at
Wien: aspern Seestadt
Wikipedie: Seestadt Aspern

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 3. 2017 10:14:25. Re: Vídenské sídelní celky. ivan nosek,kolen

 
 
 
 

16. 3. 2017 10:14:25. Re: Vídenské sídelní celky. ivan nosek,kolen

  Začátkem 7o let jsem dělal soutěž Viden sever,osídlení pro 4O.OOO
obyvatel,dostali jsme se do posledního kola.Nosek

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz