Seniorské centrum Nová Šatovka

Seniorské centrum Nová Šatovka

(9. 1. 2019) Soutěžní návrh

   
 
 
 
 

Seniorské centrum Nová Šatovka

Šárecké údolí je zelenou oázou a místem pro sportovní vyžití pražské metropole. V žádané rezidenční oblasti leží opuštěná usedlost Šatovka. Její konverze a rehabilitace je příležitostí k vytvoření atraktivního městotvorného veřejného prostoru.

Navrhli jsme seniorské centrum, které není jen ubytovnou a útočištěm lidí v poproduktivním věku – je také místem setkávání. Zapojení do společnosti je důležitým hlediskem kvality života seniorů a zároveň základním aspektem vitálního veřejného prostoru i udržitelného rozvoje sídelní struktury. Vytvoření takové lokality v kontextu jedinečného přírodního rámce je ambicí našeho soutěžního návrhu jak v zájmu budoucích obyvatel Šatovky, tak v zájmu rehabilitace veřejného prostoru k prospěchu metropole a jejích obyvatel. Součástí sdílené struktury nového centra se mají stát také služby, které budou spoluvytvářet kvalitu života seniorů. Ty jsou soustředěny v někdejší hlavní budově usedlosti – adaptované a dostavěné pro „nový život“. Byty seniorů a dětskou skupinu hostí prstencová, výrazně horizontálně orientovaná novostavba, artikulující příběh pospolité komunity. Novostavba vytváří otevřeným průchodem snadno dostupné veřejné atrium, ve kterém nalezly své místo také předzahrádky bytů, polosoukromá zákoutí i menší rekreační plochy. Obě budovy jsou zapojeny do sítě veřejných i polosoukromých prostranství a napojené na rozlehlou zalesněnou oblast skalnatého Šárecké údolí i vitální metropoli.

Autor: MS architekti s. r. o. –  Jakub Bilan,  Pavel Hřebecký, Eliška Chlachulová, Michal Šourek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz