Sídlo finanční skupiny J&T
Sokolovská 700/113a, Praha 8 - Karlín
(31. 5. 2021) CMC architects
Sídlo finanční skupiny J&T
Budova na rozhraní pražského Karlína a Libně urbanisticky
doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od svých sousedů se
však odlišuje výrazem fasády i vnitřní náplní budovy.
Svět financí se skládá z různých prvků, vše musí fungovat a do sebe zapadat. Kontinuální fasáda tento svět odráží. Technická racionalita je doplněna o nepravidelné členění, které bylo inspirováno pracemi významných abstraktních malířů a sochařů. Jasnému ortogonálnímu členění odpovídá i základní rozložení prostor uvnitř budovy, podtržené originálním grafickým návrhem orientačního systému. Grafické ztvárnění písma, znaků či geometrie liniových svítidel vychází právě z výrazné grafičnosti fasády.
Při návrhu interiéru byl prioritní komfort uživatelů, tedy zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém měli zaměstnanci možnost vyjádřit, co jim v práci chybí a co by si přáli. Jedním z hlavních požadavků bylo mít dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní či neformální. Lidé tráví v práci hodně času a měli by se tu cítit dobře, celý prostor tak byl spíše navržen jako obytný než kancelářský.
Kanceláře ve všech patrech navazují na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Oddělené jsou skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však mohou zaměstnanci zatáhnout záclony. V každém patře nalezneme také pracovní a relaxační mixzónu, kam mohou zaměstnanci zajít na kávu či si zde udělat krátkou poradu.
Kromě standardních kancelářských podlaží se v budově nachází Work Café, které se rozprostírá příčně přes šesté patro. Kromě jídelní části s kuchyňkami a fresh lednicemi jej dále tvoří studovna, uzavřený přednáškový sál a centrální prezentační prostor, který lze upravovat podle počtu účastníků a účelu akce. Vedle kavárenského posezení či jídelních stolů tu zaměstnanci najdou také sedačky a různá zákoutí, kde se mohou setkávat či si naopak užít soukromí.
Střešní zahrada nabízí nejen výhled na centrum Prahy a Hradčany, ale také vše potřebné pro práci a zábavu. Vedle wifi a různorodého posezení je zde připraveno také zázemí pro catering na případné akce. Zaměstnancům je k dispozici fitness či kolárna se šatnou a sprchami. Součástí budovy jsou také garáže s myčkou a nabíječkami na elektromobily.
Výrazná a silná budova, která svým projevem
akcentuje vztah investora k nedílné součásti jeho zájmu – umění, dala autorům
možnost v interiéru využít organického zakřiveného tvarosloví kontrastního vůči
rigidnosti fasády. Vstupní hale dominuje dvacet metrů dlouhé osvětlení z
českého křišťálu. Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších
novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo
dle návrhu architektů ve sklárně Bomma ve Světlé nad Sázavou. Na světelnou vlnu
navazuje vlna dřevěná. Oba tyto prvky jsou vytvořeny pomocí unikátních
parametrických definic. Zatímco Stellar Dust vychází z prostorových vazeb ve
vstupní lobby, zakřivený podhled v kavárně, jež volně navazuje na vstupní halu,
je algoritmickým přepisem geometrie ženského těla.
Uměleckou interiérovou vestavbu, která pomocí jemných oblých tvarů člení prostor a nabízí různá pobytová zákoutí, nalezneme v prostoru Work Café. Tam se také nachází velkoformátová nástěnná malba Michala Škapy.
Skutečnost, že je umění součástí života banky, dokazuje také galerie Magnus Art, kterou banka otevřela veřejnosti. Cílem galerie je vystavovat soukromé sbírky česko-slovenských sběratelů. Jako první představila banka vlastní sbírku, která zahrnuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého za třicet let své existence. Všechna podlaží osmipatrové budovy pak zdobí díla studentů z malířských ateliérů vysokých uměleckých škol a díla současných tuzemských umělců.
Nejen galerie je otevřena veřejnosti. Ambicí
projektu bylo nevytvářet uzavřený bankovní svět, ale navázat na městský život a
integrovat budovu do urbanistické struktury. Nedílnou součástí objektu se tak
stala kavárna a restaurace Café Rustonka, která je přístupná veřejnosti a
nabízí architektonicky zajímavý prostor pro soukromé i pracovní setkání.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Klient: J&T Real Estate; nájemce J&T Banka
Autoři: Studio CMC architects – Vít Máslo, David Richard Chisholm
Projekční tým: Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka, Aneta Všechovská Zadáková, Josef Knížek, hlavní inženýr projektu (Obermeyer Helika), Taťána Čmelíková (Obermeyer Helika)
Spolupráce: umělecké dílo Stellar Dust – Bomma, umělecké dílo Art Wall – Michal Škapa, Infografika: Side2 – Tomáš Machek
Stavební část, statika: Obermeyer Helika
Dopravní řešení: Ateliér DUA
Technické zařízení budovy: Area TZB
Elektro: Colsys, EZH
Měření a regulace: SAUTER
Požární řešení: AMPeng
Krajinářská architektura: Jana Pyšková
Realizace: Sdružení Geosan – Metrostav,
Vedoucí projektu: JUDr. Ing. Karel Kutnohorský, Ing. Milan Kolaja
Realizace interiéru: Stavební Interiérové Systémy s.r.o.
Zastavěná plocha: 2250 m²
Hrubá podlahová plocha: 18 000 m² nadzemní část
Foto: BoysPlayNice
Klient: J&T Real Estate; nájemce J&T Banka
Autoři: Studio CMC architects – Vít Máslo, David Richard Chisholm
Projekční tým: Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka, Aneta Všechovská Zadáková, Josef Knížek, hlavní inženýr projektu (Obermeyer Helika), Taťána Čmelíková (Obermeyer Helika)
Spolupráce: umělecké dílo Stellar Dust – Bomma, umělecké dílo Art Wall – Michal Škapa, Infografika: Side2 – Tomáš Machek
Stavební část, statika: Obermeyer Helika
Dopravní řešení: Ateliér DUA
Technické zařízení budovy: Area TZB
Elektro: Colsys, EZH
Měření a regulace: SAUTER
Požární řešení: AMPeng
Krajinářská architektura: Jana Pyšková
Realizace: Sdružení Geosan – Metrostav,
Vedoucí projektu: JUDr. Ing. Karel Kutnohorský, Ing. Milan Kolaja
Realizace interiéru: Stavební Interiérové Systémy s.r.o.
Zastavěná plocha: 2250 m²
Hrubá podlahová plocha: 18 000 m² nadzemní část
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2020
50.0977665
14.4642252
Sídlo finanční skupiny J&T
Sídlo finanční skupiny J&T
Sokolovská 700/113a
Praha 8 - Karlín
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

6. 12. 2023 12:39:42
Re: Šťastný Hlavák
Přestože brutalistní stavby v centru zrovna nemusím, protože většinou nemají žádnou návaznost na okolí, v tomto případě je to jiné. Hala se skrývá pod úrovní magistrály a pohled na Fantovu budovu je odkrytý. To je to hlavní, co by mělo být zachováno. Pergola mezi parkem a vstupní halou je nesmysl, provozně nic nevyřešila. Jen překáží pohledu na historickou památku, ubírá vnitřní prostor a poskytuje další prostor bezdomovcům a holubům. Nevím, jak náročná by byla oprava a úprava vnitřního uspořádání současné haly, ale jediné, co by stačilo přidat, by byly přístřešky na nové tramvajové zastávce.
5. 12. 2023 22:51:11
Re: Šťastný Hlavák bez Dánů !
Nepamatuji se, že by nějaká vafle vydržela dlouho ...
5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.