Skleněný skywalk na Stezce Valaška

Skleněný skywalk na Stezce Valaška

(6. 12. 2019) Skywalk vysunutý do prostoru ve výšce 30 m je dlouhý 7 m

   
 
 
 
 

Skleněný skywalk na Stezce Valaška

Na začátku roku byla nedaleko turistické lokality Pustevny v Moravskoslezských Beskydech otevřena nová stezka v korunách stromů „Stezka Valaška“. 660 m dlouhá a 22 m vysoká vyhlídková věž v nadmořské výšce 1099 m se pyšní zajímavým evropským prvenstvím a tím je nejdelší skleněný skywalk vysunutý do prostoru bez ocelového zábradlí. K realizaci, za kterou stojí ostravský partner sítě Glastetik, sklenářství Sklomax CZ, posloužila vrstvená bezpečnostní skla Stratobel.

Skywalk
Skywalk vysunutý do prostoru ve výšce 30 m je dlouhý 7 m, skleněná část má rozměry 2500 mm x 1600 mm. Sklo váží 839 kg a unese až 10 osob. Celkové množství skla bez prořezů je 30,3 m2.

Na podlahu bylo použito bezpečnostní sklo Stratobel vrstvené ze 3 skleněných tabulí Planibel Clearvision 12 mm, vrchní sklo je tepelně tvrzené, spodní 2 tabule jsou standardní, pouze obroušené. Sklo je ke konstrukci lepené MS polymerem, který odolává UV záření. Místo, kde jsou skleněné tabule k sobě slepeny, je mezi druhým a třetím sklem opatřeno barevným pásem o šířce 185 mm (barva RAL 9006).

Pro výrobu zábradlí bylo použito dvakrát tepelně tvrzené vrstvené bezpečnostní sklo Stratobel Clearvision 12 mm se 4 fóliemi mezi skly (4 x 0,38). Celkem to bylo 5 skleněných tabulí o rozměrech 1 225 x 1470 mm (2 ks), 1180 x 1470 mm (2 ks) a 1670 x 1470 mm (1 ks). Ve spodní části bylo sklo vrtané pro uchycení na terčové kotvení.

Zajímavosti projektu
Sklo bylo do výšky 30 m dopraveno jeřábem na stojanu. Vzhledem k tomu, že lávka je vysunuta do prostoru, kam jeřáb nedosáhl, bylo sklo dopraveno na nejlépe dostupnou část podlahy vyhlídkové věže a k samotné lávce doneseno ručně. Montáž skel včetně kotvení terčů do připravené konstrukce provedlo 8 zaměstnanců za 8 hodin včetně přípravy, samotná instalace skel na místě trvala 4 hodiny. Na montáži skel z vnější části lávky se podíleli 2 horolezci.


30,3 m2 – celkové množství použitého skla bez prořezů.
4 hodiny – tak dlouho trvala 8 lidem instalace skel na místě.
 
Pro více informací: www.glastetik.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 4/2019, str. 78–79


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.