Skončila oprava Bochnerova paláce

Skončila oprava Bochnerova paláce

Přízova 3, Brno

(9. 8. 2019) Jediné původní budovy Vlněny v brněnské ulici Dornych. Místo bývalé textilky vzniká areál s kancelářskými prostorami.

 
 
 
 

Skončila oprava Bochnerova paláce

(ČTK) - V někdejším areálu Vlněny v Brně skončila po dvou letech oprava Bochnerova paláce, klasicistně novorenesanční stavby. Jde o jedinou budovu, která zůstala stát po demolici celého areálu někdejší textilky. Budovou ve středu 7. srpna  novináře provedl architekt a zástupce developerské společnosti CTP.

"Na samotném začátku jsme spolu s investorem několik měsíců zcela vážně řešili otázku, zda má vůbec smysl budovu opravovat, zda by nebylo jednodušší ji strhnout. Měla silně porušenou statiku. Proto také bylo nejdůležitější statické zajištění základových a krovových konstrukcí," uvedl architekt Václav Hlaváček.

Podle něj důležité, že se Bochnerův palác z poloviny 19. století podařilo zachovat jako důležitý urbanistický prvek celého areálu.

Budovu nechal podle návrhu architekta Josefa Arnolda postavit továrník Johann Bochner v letech 1864 až 1867, později udělal některé změny v interiéru architekt Ernst Wiesner. Palác sloužil jako správní budova.

I přes necitlivé zásahy ve druhé polovině 20. století a dlouholeté chátrání se v budově zachovaly některé původní prvky. "Zejména jde o štukové stropy ve třech místnostech v prvním patře, celé schodiště, nádherné nosné konstrukce v přízemí a cenná klasicistně novorenesanční fasáda do Přízovy ulice," uvedl Hlaváček.

V budově CTP nabízí pronájem 1700 čtverečních metrů kanceláří a v přízemí prostor pro restauraci nebo kavárnu. Prostory mají nájemci k dispozici bez dokončených vnitřních úprav, aby je mohli přizpůsobit svým potřebám.

"Byli bychom rádi, kdyby nájemce ctil charakter a genius loci této budovy a při dokončování prostor je zohlednil. Z tohoto důvodu zvažujeme i zřízení coworkingového centra, které bychom sami provozovali, což by nám umožnilo dotvořit interiér podle vlastních představ,"
uvedl za CTP Jiří Kostečka.

V areálu budovy už jsou dokončené a plně pronajaté budovy s označením A, B, F, G a H. Ve výstavbě jsou budovy C, D a E, které budou dokončené do konce příštího roku. Pak bude v areálu Vlněny k dispozici 60.000 čtverečních metrů prostor. "Bude začínat archeologický průzkum výškové budovy I, která by měla být jakýmsi majákem Vlněny," dodal Kostečka.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie Václava Macha z budovy před rekonstrukcí z února 2018: Bochnerův palác
Nově zrekonstruovaný palác si můžete prohlédnout ZDE.
Další informace a fotografie najdete i onemanblog.cz.

Podrobné informace o historii areálu Vlněny včetně velkého množství fotografií najdete ZDE.
Oficiální stránky projektu: www.ctp.eu/vlnena

Studio Acht: Vlněna Business Center

Související články:
Vlněna Office Park  13.11.2017

 
 
 
 
49.1901
16.6165
Skončila oprava Bochnerova paláce

Skončila oprava Bochnerova paláce
Přízova 3
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 9. 2020 04:53:04. Re: Skončila oprava Bochnerova paláce. Vlastimil Kocurek
20. 9. 2020 11:46:15. Re: Re: Skončila oprava Bochnerova paláce. Jitka

 
 
 
 

19. 9. 2020 04:53:04. Re: Skončila oprava Bochnerova paláce. Vlastimil Kocurek

  klasicistně novorenesanční stavby.
Měli by se odborníci a češtináři dohodnout, jak označovat klasicistické budovy. Aby nevznikaly tyto paskvily. Budova má velmi VÝRAZNÉ RENESANČNÍ PRVKY tedy ne novorenesanční), ale právě proto je klasicistní. A konec. je to implikativní a imanentní.

20. 9. 2020 11:46:15. Re: Re: Skončila oprava Bochnerova paláce. Jitka

  Myslíte, že to psal odborník nebo češtinář? Jako autor je uvedena ČTK a pochybuji, že jí někdo z vámi uváděných dělal korektury.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz