„Na samotném začátku jsme spolu s investorem několik měsíců zcela vážně řešili otázku, zda má vůbec smysl budovu opravovat, zda by nebylo jednodušší ji strhnout. Měla silně porušenou statiku. Proto také bylo nejdůležitější statické zajištění základových a krovových konstrukcí,“ uvedl architekt Václav Hlaváček.
Podle něj důležité, že se Bochnerův palác z poloviny 19. století podařilo zachovat jako důležitý urbanistický prvek celého areálu.
Budovu nechal podle návrhu architekta Josefa Arnolda postavit továrník Johann Bochner v letech 1864 až 1867, později udělal některé změny v interiéru architekt Ernst Wiesner. Palác sloužil jako správní budova.
I přes necitlivé zásahy ve druhé polovině 20. století a dlouholeté chátrání se v budově zachovaly některé původní prvky. „Zejména jde o štukové stropy ve třech místnostech v prvním patře, celé schodiště, nádherné nosné konstrukce v přízemí a cenná klasicistně novorenesanční fasáda do Přízovy ulice,“ uvedl Hlaváček.
V budově CTP nabízí pronájem 1700 čtverečních metrů kanceláří a v přízemí prostor pro restauraci nebo kavárnu. Prostory mají nájemci k dispozici bez dokončených vnitřních úprav, aby je mohli přizpůsobit svým potřebám.
„Byli bychom rádi, kdyby nájemce ctil charakter a genius loci této budovy a při dokončování prostor je zohlednil. Z tohoto důvodu zvažujeme i zřízení coworkingového centra, které bychom sami provozovali, což by nám umožnilo dotvořit interiér podle vlastních představ,“ uvedl za CTP Jiří Kostečka.
V areálu budovy už jsou dokončené a plně pronajaté budovy s označením A, B, F, G a H. Ve výstavbě jsou budovy C, D a E, které budou dokončené do konce příštího roku. Pak bude v areálu Vlněny k dispozici 60.000 čtverečních metrů prostor. „Bude začínat archeologický průzkum výškové budovy I, která by měla být jakýmsi majákem Vlněny,“ dodal Kostečka.
Doplněno Stavbaweb:
Fotografie Václava Macha z budovy před rekonstrukcí z února 2018: Bochnerův palác
Nově zrekonstruovaný palác si můžete prohlédnout ZDE.
Další informace a fotografie najdete i onemanblog.cz.
Podrobné informace o historii areálu Vlněny včetně velkého množství fotografií najdete ZDE.
Oficiální stránky projektu: www.ctp.eu/vlnena
Studio Acht: Vlněna Business Center
Související články:
Vlněna Office Park 13.11.2017
Studio Acht: Vlněna Business Center
Související články:
Vlněna Office Park 13.11.2017
klasicistně novorenesanční stavby.
Měli by se odborníci a češtináři dohodnout, jak označovat klasicistické budovy. Aby nevznikaly tyto paskvily. Budova má velmi VÝRAZNÉ RENESANČNÍ PRVKY tedy ne novorenesanční), ale právě proto je klasicistní. A konec. je to implikativní a imanentní.