SLC

SLC

Svätoplukova 2A, Ružinov, Slovensko

(18. 1. 2022) Kuklica Smerek architekti

   
 
 
 
 

SLC

Dočasnost kanceláří versus hodnota historického prostoru

Kancelář firmy BK sídlí v nejvyšším patře budovy Silocentrála z roku 1902. Do projektu jsme vstoupili v jeho počáteční fázi, kdy interiér reprezentovaly původní historické prvky, jako jsou půlkruhová okna a subtilní kabelové sloupy nesoucí obloukovou střechu. Některé prvky jako zdvojené podlahy, bílé omítky, toalety a snížený sádrokarton byly developerem upraveny.


Během procesu jsme mysleli na design kanceláří a jejich dočasnost. Rozhodli jsme se upgradovat již existující funkce a přidat komponenty, které lze použít v každodenním životě. Zbytečné dekorace jsme vynechali, chtěli jsme minimalizovat materiální, lidské a energetické zdroje. Zaměřili jsme se na každý detail, který bylo třeba doplnit. Jako hlavní body interiéru jsme zvolili okna a kabelové sloupy. Prostor je možno využít multifunkčně: jako byt, galerii či kancelář.

Dispozice je definována centrálním proskleným boxem a prosklenou stěnou. Box sestávající ze zasedacích místností vytváří intimnější pracovní a společenskou část. Samotný prostor je díky své průhlednosti nečleněný. Kolem skleněné krabice pulzuje každodenní život v kanceláři. Pracovní stoly, malý salonek u recepce a kuchyně s piknikovým stolem a vinotékou slouží zaměstnancům k jejich volnočasovým aktivitám.

Každý z materiálů byl vybrán podle jeho funkčnosti – sklo vytváří akustickou bariéru a propouští světlo, kaučuková podlaha odlehčuje prostor a je nenáročná na údržbu, nerez a zinkový kov vyhovuje technickému zaměření firmy. Plexisklo vytváří hloubku prostoru, dřevěné stoly předvádějí jedinečné řemeslné zpracování. Interiér je zdánlivě jednoduchý, ale nabízí mnoho interpretací.

Autorská zpráva
Foto: Matej Hakár

Klient: BK, a.s.
Autoři: Peter Kuklica, Martin Smerek, Juraj Hubinský; spolupráce Katarína Siváková
Podlahová plocha: 265 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.1480444
17.1311568
SLC

SLC
Svätoplukova 2A
Ružinov, Slovensko

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz