Soukromé wellness v Praze

Soukromé wellness v Praze

(11. 4. 2023) Ing. arch. Michal Grošup

   
 
 
 
 

Soukromé wellness v Praze

Jednoho dne mi zazvoní telefon, ve kterém mi příjemný hlas vysvětluje, jak by si s manželkou rádi u svého rodinného domu postavili na zahradě takový domek s bazénem, saunou a vířivkou a hledají architekta. Odvětil jsem, že ho tedy našli, a začali jsme společně pracovat na návrhu.

Rodinný dům byl postaven již před čtyřiceti lety a doznal pouze malých úprav. Proto byl v rámci budoucí přístavby wellness dům zateplen a byla vyměněna okna s venkovními žaluziemi. V přízemí domu bydlí babička, proto nebylo možné wellness rovnou napojit na dispozici domu. Je to nicméně v plánu ve druhé etapě.

Při návrhu wellness hrála velkou roli krásná rozlehlá zahrada se vzrostlými stromy, která se rozkládá na více než 3 000 m2. Umístění wellness mi bylo od začátku jasné; využit byl prostor, který navazuje na stávající rodinný dům na severní straně a přirozeně tím rozdělí zahradu na užitkovou „za domem“ a okrasnou „před domem“.

Přízemní stavba wellness je navržena jako moderní, bohatě prosklený pavilon s velkým podílem dřevěných konstrukcí jak v roli nosných konstrukcích, tak na obkladech v exteriéru i interiéru. Ve wellness je umístěn přelivový nerezový bazén s rozměry 7 × 3,5 m, finská / infra sauna pro čtyři osoby a vířivka pro tři osoby. Zázemí tvoří šatna s koupelnou, malá kuchyňka a sprcha v centrálním prostoru, který je věnován variabilnímu umístění odpočinkových lehátek, křesílek nebo jídelního stolu.

Na vnitřní prostor navazuje prostorná zastřešená terasa s posezením.

Materiály použité v interiéru wellness jsou zaměřeny na designovou jednoduchost, nadčasovost s pocitem jistého luxusu a minimální nutnou údržbu. Nosné dřevěné prvky se propisují do interiéru, kde vytvářejí hlavní rytmus prostoru v modulu 3 × 3-5 metrů. Povrchy všech podlah, většiny stěn, vnitřních dveří a části podhledů jsou opatřeny stěrkou Marmorino Unico v krémovém odstínu.

Velký důraz byl kladen na denní osvětlení a maximální vizuální propojení se zahradou. Proto je celý obvod u bazénu prosklený, ve střeše jsou navíc dva světlíky rozměru 2 × 2,5 m, které jsou zaskleny vytápěnými trojskly pro eliminaci jakékoliv případné kondenzace vody z provozu bazénu. Všechny fixní části oken jsou provedeny jako bezrámové, otvíravé části u bazénu jsou zdvižně posuvné HS portály pro co největší otevření prostoru v letním období.

Osvětlení je řešeno kompletně v LED technice s inteligentním ovládáním, kdy je nastaveno několik světelných scén, vždy s možností další regulace intenzity.  

Autorská zpráva

Foto: Ing. arch. Václav Novák

Autor stavby a interiéru: Ing. arch. Michal Grošup

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a