Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

(18. 12. 2019) Autory jsou Pavel Tůma, Petr Šulc a Pavel Rydl / INS spol. s r. o.

 
 
 
 

Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

(ČTK) - Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2019 získala smuteční síň v Broumově na Náchodsku. Odborná porota ještě udělila jedno čestné uznání a zvláštní cenu poroty. Do letošního 16. ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili sedm staveb, o šest méně než loni.

Smuteční síň nechala v letech 2017 až 2018 postavit broumovská radnice podle projektu firmy INS. Stavba má jednoduchý tvar, její stěny a střecha jsou z falcovaného hliníkového plechu. Interiér, tedy stěny, strop, okna i nábytek, je z modřínového dřeva. Porota ocenila jednoduchost stavby, střídmost v použití materiálů a architektonické řešení celého prostoru. "Nejtěžší bylo ustát tlak veřejnosti. Stavba budí emoce od svého začátku," řekl při přebírání ceny projektant Petr Šulc.

Čestné uznání dnes od odborné poroty získala stavba energeticky úsporné administrativní budovy firmy Alufront v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Objekt například disponuje hybridní sluneční elektrárnou. Zvláštní cenu poroty dostalo město Úpice na Trutnovsku za rekonstrukci takzvané Dřevěnky z počátku 17. století. Dřevěnka je národní kulturní památkou.

Stavby z hradeckého kraje se často prosazují v celostátním měřítku. Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové předloni získala titul Stavba roku ČR. V roce 2016 získala ocenění Stavba roku ČR rekonstrukce hospitalu Kuks, v roce 2015 jej obdržel Komenského most v Jaroměři a v roce 2014 kabinová lanovka na Sněžku. V minulých letech tento titul získaly také společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů.

Doplněno Stavbaweb:

Soupis staveb přihlášených do soutěže

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 12. 2019 04:56:37. Re: Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově. Dr.Lusciniol

  Cim to, ze prvni slovo ktere mne napadlo bylo : "popelarna"?

28. 12. 2019 16:00:33. Re: Re: Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově... Jitka

  No, ono to v morbidním slova smyslu předpolím "popelárny" je.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.