Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

(18. 12. 2019) Autory jsou Pavel Tůma, Petr Šulc a Pavel Rydl / INS spol. s r. o.

 
 
 
 

Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově

(ČTK) - Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2019 získala smuteční síň v Broumově na Náchodsku. Odborná porota ještě udělila jedno čestné uznání a zvláštní cenu poroty. Do letošního 16. ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili sedm staveb, o šest méně než loni.

Smuteční síň nechala v letech 2017 až 2018 postavit broumovská radnice podle projektu firmy INS. Stavba má jednoduchý tvar, její stěny a střecha jsou z falcovaného hliníkového plechu. Interiér, tedy stěny, strop, okna i nábytek, je z modřínového dřeva. Porota ocenila jednoduchost stavby, střídmost v použití materiálů a architektonické řešení celého prostoru. "Nejtěžší bylo ustát tlak veřejnosti. Stavba budí emoce od svého začátku," řekl při přebírání ceny projektant Petr Šulc.

Čestné uznání dnes od odborné poroty získala stavba energeticky úsporné administrativní budovy firmy Alufront v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Objekt například disponuje hybridní sluneční elektrárnou. Zvláštní cenu poroty dostalo město Úpice na Trutnovsku za rekonstrukci takzvané Dřevěnky z počátku 17. století. Dřevěnka je národní kulturní památkou.

Stavby z hradeckého kraje se často prosazují v celostátním měřítku. Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové předloni získala titul Stavba roku ČR. V roce 2016 získala ocenění Stavba roku ČR rekonstrukce hospitalu Kuks, v roce 2015 jej obdržel Komenského most v Jaroměři a v roce 2014 kabinová lanovka na Sněžku. V minulých letech tento titul získaly také společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů.

Doplněno Stavbaweb:

Soupis staveb přihlášených do soutěže

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 12. 2019 04:56:37. Re: Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově. Dr.Lusciniol

  Cim to, ze prvni slovo ktere mne napadlo bylo : "popelarna"?

28. 12. 2019 16:00:33. Re: Re: Stavbou roku hradeckého kraje je smuteční síň v Broumově... Jitka

  No, ono to v morbidním slova smyslu předpolím "popelárny" je.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz