Radikální sociální bydlení v Barceloně

Královský institut britských architektů (RIBA) udělil cenu RIBA International Prize 2024 projektu Modulus Matrix: 85 Social Housing v Cornellà. Jde o komplex sociálního bydlení s 85 bytovými jednotkami, postavený ze dřeva a navržený ateliérem Peris + Toral Arquitectes.

Radikální sociální bydlení v Barceloně, autoři Peris + Toral Arquitectes, foto José Hevia, zdroj RIBA

Modulus Matrix: nový pohled na sociální bydlení
Projekt Modulus Matrix byl vytvořen na základě zadání veřejné instituce IMPSOL (Metropolitní institut pro rozvoj a správu nemovitostí). Šestipatrová budova se nachází v obci Cornellà u Barcelony ve Španělsku. Návrh čerpá inspiraci z výzkumu architektky Marty Peris, která studovala filmy japonského režiséra Yasujirō Ozu, jež se věnují rodině, manželství a mezigeneračním vztahům. Koncept budovy vychází z japonských domů a interiérů, kde byl modulární systém místností navržen podle tradičního rozměru tatami rohože 3,6 × 3,6 m.
Místnosti jsou propojeny pomocí enfilády (průchozího uspořádání), nikoliv chodbami, a tvoří síť, která je organizována kolem centrálního komunitního dvora. Na každém patře je 18 bytů, rozdělených do čtyř skupin. Byty jsou uspořádány kolem čtyř komunikačních jader v rozích budovy, což umožňuje křížové větrání a dvojí orientaci.

Radikální sociální bydlení v Barceloně, autoři Peris + Toral Arquitectes, foto José Hevia, zdroj RIBA

Demokratické bydlení bez hierarchie
Byty sestávají z pěti nebo šesti modulů podle počtu ložnic. Architekti popisují design jako „demokratický dům“, kde neexistuje hierarchie mezi obytnými a jídelními prostory a ložnicemi. Kuchyně je ústřední místností bytu, což zpochybňuje tradiční genderové role tím, že zviditelňuje domácí práci. Tento flexibilní koncept umožňuje přizpůsobení různým kulturám a životním stylům i změnám v čase.
Centrální dvůr budovy podporuje sociální interakci. Horní patra jsou přístupná galeriemi s výhledem na dvůr, zatímco obvod budovy lemují soukromé balkony. Detaily jako absence svařovaných spojů, jednotné rozměrové moduly a promyšlené řešení akustiky mezi sousedy přispívají k vysoké kvalitě bydlení.

Radikální sociální bydlení v Barceloně, autoři Peris + Toral Arquitectes, foto Inigo Bujeda, zdroj RIBA

Udržitelnost a rychlost výstavby
Budova dosahuje nízkých emisí CO₂ díky použití dřevěné konstrukce a modulárnímu systému, což výrazně zkracuje dobu výstavby a snižuje environmentální dopady. Tento přístup umožňuje realizaci podobných projektů v oblastech s nejvyšší potřebou bydlení.
Projekt navazuje na model IMPSOL, který kombinuje veřejné a soukromé prostředky k vytvoření finančně soběstačných projektů sociálně inovativního bydlení. Modulus Matrix, dokončený v roce 2021, byl největším dřevěným projektem ve Španělsku.

Tisková zpráva, zdroj RIBA, více o projektu zde.

Radikální sociální bydlení v Barceloně, autoři Peris + Toral Arquitectes, výkresy, zdroj RIBA

One Comment

  1. Tohle by člověka jen naštvalo. Prý sociální bydlení, takže předpokládám i cenově dostupné, a při tom nejmenší byt má 58 m2 a do většího se vejde i klavír! Kdy něco takového začnou nabízet naše města?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*