V srdci tyrolských Alp, v malebné obci Gerlos, se nachází vzdělávací centrum uchvacující nejen svým inovativním konceptem výuky, ale i jedinečnou architekturou. Za návrhem stojí studio UNISONO ARCHITEKTEN, které se inspirovalo harmonickými tóny hudby a majestátností alpské krajiny.
Centrum se skládá ze tří částí, které plynule navazují na okolní terén a vytváří tak prostorově rozmanitý a dynamický celek. Hlavní pětipodlažní budova se třemi nadzemními podlažími je charakteristická velkými prosklenými plochami a dřevěnou fasádou. Přístupná je širokým schodištěm hned z přilehlé komunikace. Na hlavní budovu navazuje střešní terasa, kde jsou různé hrací plochy. Terasu uzavírají čtyři na pohled samostatně stojící a bronzově zářící objekty obložené kosočtvercovými hliníkovými šablonami 44 × 44 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte, které dodávají areálu vzdělávacího centra moderní a elegantní vzhled. Tyto robustní, hliníkem chráněné kostky, připomínající mohutné balvany, symbolizují sílu a stabilitu a zároveň kontrastují s křehkostí okolní přírody.
Koncept otevřeného vzdělávání se odráží v promyšleném dispozičním řešení budovy. Učebny a další prostory jsou navrženy tak, aby podporovaly interaktivní výuku a spolupráci mezi studenty. Velké okenní plochy zajišťují dostatek přirozeného světla a současně propojují interiér s okolní krajinou.
Hudba jako inspirace
Architekti z UNISONO ARCHITEKTEN se při návrhu inspirovali principy harmonie a rytmu. Fasáda a střecha s kosočtvercovými obklady evokuje tóny hudební skladby, zatímco členění vnitřních prostor odráží rytmus alpské krajiny. V celém objektu se tak snoubí funkčnost s estetikou a vytváří inspirativní prostředí pro vzdělávání. Nejedná se proto jen o obyčejnou budovu. Je to symbol inovativního přístupu k výuce, souladu mezi člověkem a přírodou. Symbol, který se stává důležitým kulturním a společenským středem obce Gerlos a inspiruje k novým způsobům myšlení i vnímání světa.
Funkce a kontinuum
Vzdělávací centrum v Gerlosu kombinuje základní školu se současnou pedagogickou koncepcí, mateřskou školu, jesle, klubové a společenské prostory a tělocvičnu, která je přístupná veřejnosti. Tyto funkční zóny jsou navrstveny na sebe a do sebe. Dvoupodlažní foyer propojuje prostory a umožňuje výhledy do hloubky budovy. Pro každou jednotku využití je k dispozici vhodný venkovní prostor, například školní terasa pro starší děti, která je umístěna na střeše mateřské školy. Každá úroveň objektu je chytře využita i s ohledem na přístupové plochy a odpočinkové zóny.
O projektu:
Země: Rakousko
Objekt, místo: vzdělávací centrum, Gerlos
Typ stavby: novostavba
Architekti: UNISONO ARCHITEKTEN
Realizace: Mössler Dach GmbH
Typ střechy: Falcovaná šablona 44 × 44
Barva střechy: bronzová (barva na přání)
Typ fasády: Fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: bronzová (barva na přání)
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
Tisková zpráva cz.prefa.com
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.
Nádhera! jaká lehkost oproti tuposti lávky v Praze mezi Karlínem a Holešovicemi !!!!