V Atriu Císařských lázní se konala pod názvem Rok kraba komplexní zkouška vestavby koncertního sálu od studia Petr Hájek ARCHITEKTI. Během večera bylo možné nejen vychutnat si vystoupení interpretů klasické i soudobé hudby, ale také zažít akustický test plně obsazeného sálu, který provedla společnost AVT Group. Investorem celého projektu byl Karlovarský kraj.
Akustické možnosti sálu dokončeného v roce 2023 prověřilo vystoupení violoncellisty Tomáše Jamníka, mezzosopranistky Belly Adamové a smyčcového kvarteta Kukal Quartet, jehož členy jsou mladí hudebníci Eliška Kukalová, Klára Lešková, Daniel Macha a Filip Rufer. Na klavír je doprovodil klavírista, zpěvák a korepetitor Ahmad Hedar. Zajímavostí večera byla unikátní akustická kresba, kterou vytvořil akademický výtvarník Josef Duchan. Proběhla i komentovaná prohlídka historické části Císařských lázní s Milošem Bělohlávkem, vedoucím návštěvnického oddělení, a také bylo možné zažít zcela novou expozici lázeňství Tři světy autorů ze studií Loom on the Moon a Pink Production.
Architekt Petr Hájek uvedl, že historický „stroj“ lázeňské technologie se stal inspirací pro jeho návrh koncertního sálu. Bylo rozhodnuto, že původní konstrukce nebude obnovena a tím vznikla možnost umístit „stroj“ nový se scénickou a akustickou technologií. Vestavba sálu připomíná živočicha – proto Rok kraba – a podle Hájka je jakýmsi „transformerem“, který dokáže proměňovat prostorové a akustické parametry podle potřeby konkrétní produkce.
V sále jsou instalovány prvky proměnné akustiky pro úpravu doby dozvuku a úpravu směru a intenzity zvukové energie, orchestrální mušle má za zády výsuvný paraván, který dokáže odrazit příslušné zvukové frekvence a energii zvuku směrem k divákům. Dalšími usměrňujícími prvky jsou přetáčivé trojstěnné panely pod stropem, jež zvukové vlny odrážejí, pohltí, roztříští nebo nasměrují. Na podlaze orchestřiště jsou dřevěné desky, které fungují na ocelové kostře jako ozvučnice. Sál je vybaven technologií pro různé druhy provozu a podél obvodu hlediště je instalován závěs s vysokou gramáží, který je schopen prostor zcela zatemnit i akusticky utlumit.
Martin Hejl ze studia Loom on the Moon představil výstavu Tři světy, která mapuje ducha doby 20. století na pozadí evoluce lázeňství. Monumentální prostor atria odhaluje život přírody a technologie, panoramatická projekce přibližuje makrosvět rašelinišť Karlovarského kraje i procesů, které je zpracovávaly. Zrestaurované koupelny odkrývají historii lázeňství ve světovém kontextu. Ručně kreslené animace zkoumají tradiční kolébky – antiku, orient, Evropu – a současně vypráví příběh Císařských lázní. Koupelny ve své původní podobě opět obývají významné osobnosti a iluzorní digitální malby obrazem, světlem i zvukem reprezentují dobový kontext.
Podle podkladů investora a architektů
Foto Petr Polák, Matěj Hošek
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…