Původní nevyhovující objekt nahradila soudobá stavba od pražského studia Mimosa architekti a slavičínského Ateliér MUR. Bělostný dům poskytuje zázemí pro společenský život a administrativu malé vesnice v Bílých Karpatech. Změnou půdorysu získala obec i doposud chybějící veřejný prostor.

Pokud to bylo možné, byly použity lokální zdroje a materiály – venkovní kamenná dlažba je z blízkého lomu, dřevo na krov bylo vytěženo z místního lesa. Do výstavby a především do zprovoznění objektu se také aktivně zapojili obyvatelé Rudimova. Synergií s okolními stavbami zbrojnice dobrovolných hasičů, klubovnou místních spolků a areálem „výletiště“ s venkovním tanečním parketem a dětským hřištěm vzniklo nové srdce vesnice. Její rozpočet objekt svým provozem příliš nezatíží díky aktivnímu energetickému standardu.

Měřítkem objekt odpovídá jak velikosti obce, tak okolním drobnějším stavbám především rodinných domů. Dům je navržen tak, aby nebyl jen solitérem, ale především součástí mozaiky staveb důležitých pro život obce. Forma odvozená z obecného archetypu vesnické stodoly i sousedící hasičské zbrojnice oba objekty propojuje. Význam nové, mezi nimi vytvořené plochy potvrzuje hrušeň vysazená při dokončení stavby, která v budoucnu poskytne prostranství stín a stane se jeho přirozenou dominantou a znakem. Na dlážděnou plochu navazuje v minulosti nevyužitá zahrada rozvolňující se do okolní krajiny. Společně se zahradou tak areál nabízí velmi pestré možnosti využití.

Provozní a dispoziční řešení objektu je jednoduché a funkční. Sestává se z víceúčelového společenského sálu, dvou kanceláří a příslušného provozního a hygienického zázemí. Podkroví je určeno technickému zázemí, skladům a archivu. Sál je navržen tak, aby sloužil nejen všem společenským aktivitám obce a soukromým akcím jejích obyvatel, ale díky truhlářské vestavbě také poskytoval zázemí místní knihovně a spolkům. Dům je tak maximálně využit v průběhu celého týdne, což současně napomáhá jeho úspornému provozu.

V souladu s jednoduchým tvarovým a dispozičním řešením byla konstrukce navržena jako zděná z keramických tvárnic s hambalkovým krovem a plošnými základy. Díky příznivé orientaci domu na pozemku, kvalitnímu zateplení a dostatečnému technologickému vybavení splňuje dům aktivní standard, tzn. vyrobí více energie než spotřebuje. Vytápění objektu zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, na střeše je instalován fotovoltaický systém s výkonem 19,38 kWp zásobující baterie o kapacitě 21,32 kWh. Nezbytným prvkem energetické koncepce je nucené větrání s rekuperací.

Pozitivní energetická bilance není zdaleka jediným udržitelným principem stavby. Objekt byl postaven s přispěním EU. Obecní dům získal ocenění Zlatá cihla v Programu obnovy venkova Ministerstva pro místní rozvoj za technickou a energetickou úroveň stavby a její začlenění do prostředí obce a jejího krajinného rázu a podstatně přispěl Rudimovu k ocenění Nejinovativnější obec Zlínského kraje v soutěži Vesnice roku vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj.
Autorská zpráva
Autoři Mimosa architekti, Ateliér MUR
Autorský tým Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Kateřina Fryzelková–Slezáková, Roman Belžík
Adresa projektu Rudimov 81, Zlínský kraj
Rok projektu 2016
Rok dokončení 2024
Zastavěná plocha 295 m2
Užitná plocha 340 m2
Plocha pozemku 2930 m2
Foto Petr Polák

U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…