Pravidelná údržba domova je efektivnější než velká rekonstrukce jednou za několik let. Máme pro vás 7 tipů, na co si dát pozor. Vaše domácnost i celá nemovitost tak budou neustále v perfektním stavu a potřebu velké nákladné rekonstrukce výrazně oddálíte.
1) Základem je běžný úklid
Alespoň jednou měsíčně – ideálně ale dvakrát až čtyřikrát do měsíce – byste měli interiér své domácnosti kompletně zbavit prachu a nečistot. Setřete tedy prach z nábytku i všech doplňků a dekorací a samozřejmě z podlahy. Nejlepší variantou je ruční otření všech předmětů mokrým hadrem. Prachovka totiž prach z větší části pouze zvíří a ten po několika hodinách opět dosedne na povrchy u vás doma. Dobrou volbou je samozřejmě i vysavač, ani ten vás ale nezbaví všeho. Koberce i pevné podlahy je proto potřeba jednou za čas důkladně omýt mokrým hadrem s vhodným přípravkem.
2) Kontrolujte filtry
Pravidelně měňte filtry svých spotřebičů. Na mysli máme například filtr v již zmíněném vysavači, dále v sušičce nebo v klimatizaci a digestoři. Výměna, resp. vyčištění filtrů zajistí správnou funkčnost těchto zařízení.
3) Čistěte své spotřebiče
Jednou za čas byste měli zbavit mastnoty svou troubu a odvápnit kávovar či rychlovarnou konvici. Pokud to neuděláte, můžete výrazně snížit životnost těchto spotřebičů. Při nesprávné údržbě spotřebičů roste riziko poruchy, nebo dokonce požáru. Pro tyto situace je dobré mít sjednané pojištění nemovitosti a domácnosti. Dojde-li na nejhorší, budete alespoň moci vše dát rychle do pořádku díky pojistnému plnění.
4) Nezapomeňte na vodovodní baterie
Totéž se týká baterií a kohoutků, ve kterých se usazuje vodní kámen a rez. Musíte vše jednou za čas vyčistit – nejlépe zcela demontovat a vyvařit v octu. Zabráníte tomu, aby kohoutek začal v budoucnu prokapávat, navíc vše bude vypadat jako nové.
5) Průběžně opravujte malbu
Je zcela běžné, že na stěnách omylem vytvoříte rýhy či oděrky, stejně tak je mohou pomalovat děti nebo poškodit domácí zvířata. Nečekejte na to, až budete za pár let celý interiér znovu malovat. Raději mějte doma jeden záložní kyblík barvy, s jehož pomocí cokoliv operativně vymalujete.
6) I dřevěné povrchy můžete oživit
Jednou za rok můžete přetřít novým nátěrem venkovní dřevěný nábytek. Za delší období pak můžete přelakovat podlahy či masivní nábytek. Vše tak opět bude zářit novotou, rozhodně není na místě po několika letech opotřebované dřevěné vybavení nahradit novým.
7) Kontrolujte i střechu a okapy
Staráte-li se o rodinný dům, měli byste pravidelnou péči věnovat také střeše a okapům. I drobné netěsnosti byste měli ihned řešit, jinak mohou přerůst v závažný problém. Stejně tak ucpané okapy je nutné ihned vyčistit, aby vás nečekalo s příchodem letních bouřek nepříjemné vytopení sklepů nebo přízemních místností, až nebude mít voda kudy odtékat. Kontrolu provádějte ideálně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…