Skleník Mendel od CHYBIK + KRISTOF.
V klášterních zahradách Augustiniánského opatství v Brně se nacházela kolébka světové genetiky, torzo skleníku, ve kterém opat Gregor Johann Mendel prováděl experimenty s hrachem a dalšími rostlinnými hybridy. V 70. letech 19. století jej smetla bouře a zachovaly se jen základy. Znovuzrozený Mendelův skleník čerpá z archivních materiálů. Nová interpretace kopíruje originální půdorys, orientaci a aktivně pracuje se třemi Mendelovými zákony dědičnosti. Tělo skleníku s výraznou střechou je totožné s původním. Konstrukční systém je složený z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako Mendelův hrách. Větší množství elementů umožnilo subtilnější konstrukci.
Nově je skleník otevřený do parku a uzpůsobený moderním účelům s cílem do klášterních zahrad přilákat návštěvníky. Boční stěny jsou otevíratelné a veškeré technologie jsou uloženy mimo skleník. Skrytý systém tepelných čerpadel, stínění a vytápění zajišťuje komfort v jakékoli sezóně, historický odkaz místa připomínají zavěšené hydroponie s hrachem. Prosklený skleník s ocelovou konstrukcí je primárně dedikovaný stálé expozici tematizující odkaz Gregora Johanna Mendela, mohou zde probíhat mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty.
Autorská zpráva, vyšlo v časopise Stavba 2/2023
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…