K návrhu nové knihovny v Rožnově se architekti ze studia ČTYŘSTĚN dostali vítězstvím v otevřené architektonické soutěži v roce 2016. Jejím cílem bylo najít nejvhodnější řešení pro rozšíření kapacity městské knihovny, protože její prostory v historizující vile nestačily pro výukové programy a další aktivity, které k moderní knihovně patří.
Přístavba vytváří předěl mezi úplně novým veřejným prostorem na nároží ulic a zahradou a funguje jako nový vstup do knihovny. Role přístavby a vily se tím otáčejí. Přístavba je novým hlavním prostorem, který splňuje požadavky na moderní knihovnu s kavárnou a přednáškovými prostory. Vila teď funguje především pro dospělé čtenáře – jako čítárna, studovna a zázemí pro administrativu knihovny.

Přístavba a stará vila mají proto výrazně odlišný charakter interiéru. Nová budova je moderní a vzdušná, otevřená do zahrady svou skleněnou fasádou. Je věnovaná novinkám, dětským knihám, kavárně, přednáškám a workshopům. Vysoké dřevěné regály jsou zakomponované do stěn, police v prostoru jsou nízké a pojízdné, aby byl interiér přehledný a uměl se přizpůsobovat aktuálním potřebám. Podél prosklené fasády jsou čtecí místa s křesly pro dospělé, děti se schovávají s knihami do zákoutí v policích a batolata lezou v ohrazeném „pískovišti“. Díky různým výškám polic, stolů i sedacích prvků si každá věková skupina najde svoje místo.

Interiér vily je naopak tradiční. Má komornější charakterem s vysokými regály v modrozelené barvě se čtecími zákoutími v arkýřích. Je to takové bludiště s atmosférou starých knihkupectví. Ve střední části je nový otvor ve stropě se zavěšeným lustrem, který velkoryse propojuje podlaží, přináší světlo dovnitř půdorysu a zve návštěvníky do patra. V místě původního vstupu vznikl nový prosklený arkýř s výhledem do prostranství před knihovnou. Díky těmto zásahům dostává dům úplně novou kvalitu prostoru – z obytné vily se stala opravdová veřejná stavba.

Hlavním materiálem použitým v interiéru je borovicová spárovka, která evokuje tradiční stavby v podhorské oblasti. V nové části je dřevěný materiál přírodní, s bílými a žlutými doplňky, ve staré vile je lakovaný na výraznou modrozelenou barvu. Barevná paleta nábytku a podlah je jednoduchá, barvy do interiéru dodávají samotné knihy a výrazné akcenty křesel.

Důležitým parametrem, který ovlivňuje podobu přístavby je velmi nízká energetická náročnost stavby. Z ní vychází kombinace stavebních a technologických prvků, které jsme při návrhu použili. Zelená střecha omezuje přehřívání a zlepšuje zadržení dešťové vody na pozemku. Přesah střechy pasivně stíní prosklenou fasádu na západě a samotná prosklená fasáda je z velmi kvalitního trojitého zasklení plněného argonem. Vytápění i chlazení zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda se třemi zemními vrty pod budovou. Abychom mohli budovu tepelným čerpadlem chladit v letních měsících, je topné a chladící potrubí rozvedené ve stropě.

Na jednu stranu to umožnilo naprostou variabilitu uspořádání nábytku v přístavbě, na druhé straně si to vyžádalo technicistní pojetí nezakrytého stropu a použití svislých stropních akustických prvků – bafflí.
Interiéru to dodává určitý pravidelný rytmus, který se opakuje ve svislých fasádních trámech i v pravidelném členění regálů podél stěn.

Konstrukčně je přístavba řešená jako železobetonový skelet s ocelovými sloupy a zdivem s izolační výplní. Díky tomu může prostor uvnitř přístavby volně plynout a těžit z velkorysého propojení se zahradou i veřejným prostorem.
Autorská zpráva, Karel Kubza
Autoři ČTYŘSTĚN / Karel Kubza, Milan Joja, Tomáš Págo
Design tým Nikola Korábová, Martina Fojtíková, Marek Holán
Místo Bezručova 519, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Rok projektu 2016–2021
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha
295 m² původní budova knihovny, 582 m² přístavba, 1230 m² zpevněné plochy a venkovní úpravy
Hrubá podlahová plocha
692 m² původní budova knihovny, 582 m² přístavba
Užitná plocha 458 m² původní budova knihovny, 458 m² přístavba
Plocha pozemku 3561 m²
Náklady 73,5 mil. CZK
Klient Město Rožnov pod Radhoštěm
Foto BoysPlayNice

U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…