Zařízení s paliativní a odlehčovací péčí, rehabilitacemi, terapií a hlavně komplexní podporou pro rodiny v těžké životní situaci od studia ČTYŘSTĚN. Je to útočiště, místo pro prožití těch nejtěžších chvil i pro nalezení klidu a vyrovnání se s osudem. Prostor pro úlevu, vzájemnou podporu i samotu, když ji nejvíc potřebujete. Taky místo pro chvíle normálního žití a radostného setkávání. Místo, které tu nebylo, a přitom je potřeba jako sůl.
Vnitřní klid, vyrovnanost, pokora a harmonie. To jsou pocity, které jsme chtěli do návrhu dětského hospice propsat. Dům pro Julii je i přes svou velikost docela nenápadný, citlivě zasazený do přírodního amfiteátru původního parku a otočený do chráněného vnitřního atria se zachovanými původními stromy. Do něj se obrací společné místnosti i soukromé pokoje pro děti. Na vegetační střechu jsme navrhli vyhlídkový chodník vedoucí k místu pro rozjímání na vrcholku svahu. Z pokojů rodičů v horním podlaží se na něj dá vyjít ve kteroukoliv denní i noční hodinu.
Hlavní podlaží je rozdělené na čtyři části s různým účelem. Vpravo od vstupu je velká společenská část s jídelnou a pobytovými terasami. Je to jídelna, velký obývák a místo pro všechny společné aktivity návštěvníků a klientů domu. Kolem menšího atria vlevo je poskládaná část pro denní a rehabilitační aktivity – fyzioterapie, arteterapie, muzikoterapie, bazén pro watsu terapii nebo snoezelen i malý kinosál. Třetí částí je dlouhé pobytové křídlo obtáčející velké atrium. V pobytovém křídle jsou pokoje dětí s terasami, sesterna a samostatný byt posledního rozloučení s malým pietním atriem. Okruh kolem atria uzavírá velkoryse prosklená pobytová chodba, ze které jsou krásné výhledy a na jejímž stropě se mihotají odrazy z hladiny jezírka.
Okružní charakter chodeb s pobytovými zákoutími a mnoha průhledy ven je jeden z nejdůležitějších prvků návrhu. Domem se můžete pohybovat pěšky, s kočárkem i na vozíku, střídat prostředí a trávit čas o samotě i ve společnosti. Můžete mít kontakt s přírodou, výhled na stromy, oblohu i na vodu v jezírku, to všechno za jakéhokoliv počasí a bez ohledu na provoz v okolním parku. Schodiště a výtah ze vstupní haly vedou nahoru do patra pro rodiče a dolů do administrativní části.
Patro pro rodiče je záměrně oddělené od zbytku provozu hospice. Nabízí soukromí a oddech s pocitem, že o dítě je na chvíli dobře postaráno. V patře jsou rodinné pokoje s terasami a výhledy do okolního parku i společná místnost pro neformální setkání s ostatními rodiči mimo hlavní podlaží. Tím, že dům dobře využívá okolní terén, je z patra rodičů přímý výstup ven, ale i na pobytovou střechu s vycházkovým chodníkem a velkou terasou s panoramatickým výhledem na Brno. Ta bude sloužit společenským akcím pořádaným Domem pro Julii, ale také pro cvičení, pozorování hvězd nebo prostě jen jako místo k relaxaci. Administrativní část v podzemním podlaží je částečně zapuštěná do terénu, má vlastní vstup i zásobovací příjezd a slouží jen pro kanceláře, zázemí a sklady Domu pro Julii. Podél východní fasády domu je nenápadný venkovní přístup do pietního atria a pokoje posledního rozloučení.
Stavba domu je z velké části zapuštěná do terénu, takže je hlavním konstrukčním materiálem monolitický železobeton. Jeho estetika se propisuje v interiéru i na fasádě domu, kde betonově šedé broušené omítky doplňují dřevěné obklady modřínovými biodeskami a velkoformátové prosklení v dřevěných rámech. Výrazné přesahy monolitických stropů kryjí pobytové terasy, vytváří závětří u každého vstupu zvenčí a zároveň slouží jako pasivní stínění proti přehřívání interiéru.
Vytápění i chlazení budovy řeší rozvody skryté v betonových stropech a sádrovláknitých podhledech. Zdrojem tepla i chladu je soustava tří tepelných čerpadel vzduch–voda skrytých v nikách fasády podzemního podlaží. Střechu jsme navrhli jako zelenou – vegetační – aby dům snadno splynul s terénní vlnou, do které je zasazený. Vegetační střecha zároveň brání přehřívání interiéru, akumuluje dešťovou vodu a zpomaluje její odtok. Přebytek dešťové vody sbírá podzemní nádrž, ze které dopouštíme zahradní jezírko a zavlažujeme stromy a trávník v atriu.
Autorská zpráva
Autoři: ČTYŘSTĚN / Tomáš Págo, Milan Joja, Karel Kubza,
Design tým: Martina Fojtíková, Nikola Korábová, Tereza Minárová, Monika Mozolová – interiéry, Marek Holán – exteriéry, výsadby
Místo: Trtílkova 297/5, 612 00 Brno
Rok projektu: studie 2019, dokumentace pro provedení stavby 2020–21
Rok dokončení: 2024
Zastavěná plocha: 1 841 m2
Hrubá podlahová plocha: 2 507 m2
Užitná plocha:2 101 m2
Plocha pozemku: 7 146 m2
Náklady: 184,5 mil. CZK
Klienti: Dům pro Julii, statutární město Brno
Líbí se mi koncept venkovní kavárny v zahradě, Taky se mi líbí tvar vstupního schodiště a že má barvu stejnou…
PRIMA, velmi dobré a chytré a účelné.....
To tě vůbec obdivuju že jsi do toho šel i takhle "ručně-stručně" :D Já ten kalkulátor využil hned na prvou,…
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…