Svaté Hoře v Příbrami požehnal kardinál Dominik Duka

Svaté Hoře v Příbrami požehnal kardinál Dominik Duka

Svatá Hora 591, 261 01 Příbram II.

(9. 6. 2016) Poutnímu areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie byl rekonstrukcí navrácen původní barokní výraz.

   
 
 
 
 

Svaté Hoře v Příbrami požehnal kardinál Dominik Duka

(ČTK) - Poutnímu areálu Svatá Hora v Příbrami v neděli 5. června 2016 požehnal kardinál Dominik Duka, který poté sloužil mši při příležitosti 283. výročí korunovace sošky Panny Marie Svatohorské. Na slavnostní otevření opraveného areálu přišly stovky poutníků nejen z regionu, ale přijeli například i z Německa.

Oprava poutního areálu s barokními stavbami trvala přibližně rok, stála 190 milionů korun, většinu nákladů pokryly evropské dotace. Budovy mají novou fasádu i střechy. Na části průčelí zůstaly na fasádě vlhké skvrny. Pokud nevyschnou, bude podle Jana Traxlera ze svatohorského areálu uplatněna reklamace u dodavatele prací.

Kardinál Duka při mši připomněl význam poutních míst, zvlášť Staré Boleslavi a Svaté Hory. Zmínil jejich historickou, ale i současnou roli. Svatá Hora je podle něj místo spojené s duchovní a společenskou obnovou. "Církev se nemůže uzavřít jenom do předpisů a tradic," řekl Duka. Zároveň zdůraznil i roli rodiny. "Toto poutní mariánské místo nám také ale říká, že bez rodiny nebude církev," dodal.

Mši lidé přihlíželi nejen přímo v areálu, někteří zůstali před průčelím, tomu bylo přizpůsobené i ozvučení. Vedle rodin s dětmi přišla i řada starších lidí.

Poutní areál připravuje i další kulturní aktivity, kromě expozic na téma historie Svaté Hory včetně nálezů archeologů zde vznikne badatelské centrum zaměřené na Svatohorský hudební archiv a chystá se rozšíření vzdělávacích programů.

Ve svatohorské bazilice je oltář s lidovou gotickou soškou Panny Marie Svatohorské. Sošku Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle legendy v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité a vytvořili z něj nejvýznamnější poutní místo v Čechách. V roce 1732 prosadili i korunování sošky jako nejvýznamnější výsadu udělovanou papežskou komisí.

Doplněno Stavbaweb:

Rozsáhlá rekonstrukce proběhla podle projektu architekta Richarda Cibika z ateliéru FACIS architekti.

OBNOVA POUTNÍHO AREÁLU
 PŘÍBRAM, SVATÁ HORA
autor: ING. ARCH. RICHARD CIBIK   ING. ARCH. LUKÁŠ KOZÁK   ING. ARCH. MICHAL V. KŘEPEL
termíny:
STAVEBNÍ POVOLENÍ 2011  
DOK. PROVÁDĚNÍ STAVBY 2014  
REALIZACE 2015

Projekt řešil obnovu poutního areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie do jeho původního barokního výrazu. Současně s obnovou proběhly stavební úpravy interiéru v objektu u východního ambitu, kde bylo rozšířeno stávající muzeum do klenutých podzemních prostor, které nebyly dříve přístupné. V budově proboštství stavební úpravy především vrátily dispozici do původního stavu odstraněním nevhodných stavebních zásahů z druhé poloviny 20. století. Nyní prostory slouží jako centrum vzdělání a kultury.
Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Dominik Duka OP: Slavnostní otevření Svaté Hory v Příbrami

Informace o rekonstrukci, popis obnovy včetně fotogalerie  a videoreportáží najdete ZDE.
Virtuální prohlídka

Související články:
Opravenou Svatou Horu v Příbrami trápí problémy s vlhkostí 9.3.2016
Architekt: Nová podoba Svaté Hory bude možná vzbuzovat emoce 5.1.2016Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.6855398
14.0177546
Svaté Hoře v Příbrami požehnal kardinál Dominik Duka

Svaté Hoře v Příbrami požehnal kardinál Dominik Duka
Svatá Hora 591
261 01 Příbram II.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz