Tančící byt

Tančící byt

(3. 2. 2017) COLLABORATIVE COLLECTIVE

   
 
 
 
 

Tančící byt

Letní ráno, sedíme v bistru na Letné, prý je to právnička, ale něco mi tu nehraje. Právníků znám dost, ale tady vážně něco nesedí.
Byt je v přízemí jednoho z nejlepších letenských domů. Třicátá léta se vší parádou. Stojí v první řadě, vidí park, kolotoč a Prahu jako na dlani. Na svých 60 m2 má byt sice jenom jedno okno, ale zato kouká do záhonů růží v předzahrádce. Vevnitř se zastavil čas. Nedotčený interiér, parkety, šestihranné dlažky, dřevěné rolety, ve stropě je funkční krytalové topení a pak to jediné okno. Má jenom dvě přání, výstavku bot a taneční tyč. „Prosím tě, je to důležité, potřebuju botník na moji sbírku. Hlavně ty taneční jsou i 30 cm vysoké.”
Přes den právo, v noci tanec, začíná to zapadat.

Původní dispozici jsme přemysleli tak, aby se nemuselo moc bourat a zároveň se do bytu dostalo co nejvíce světla. Ložnice do koupelny, koupelna do kuchyně a kuchyně do prostoru, přímo na osu. Vznikl z toho kříž jako u Římanů. Cardo s oknem, stolem, kuchyňským pultem, chaise longue a tyčí před zrcadlovou stěnou. Decumanus od postele přes tyč až do koupelny za sklem. Původní prosklenou příčku z haly jsme opravili a nově s ní oddělili obytnou část od koupelny, čímž také dostala trochu denního světla. Zachráněné kachlíky z kuchyně doplnily podlahu v ložnici, nové parkety ne/navázaly na původní. Kuchyně zjevně nebude potřeba každý den, a tak se v mezičase ukrývá ve skříni.
V průběhu stavby přišlo ještě jedno přání: „Nevím, jestli to není pitomost, ale vešla by se mi tam ještě vana? Taková ta na nožičkách? Do obýváku? Šlo by to?”
No aby nešlo!

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


 
Návrh: Klára Štěrbová, Markéta Součková, Krištof Hanzlík
Stavitel: Ladislav Voldán
Modelka: Bonnie Santanico (HELLZ Bitchez)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz