Tonkin Zulaikha Greer + Taylor Cullity Lethlean: Bypass pro Craigieburn, předměstí Melbourne

Tonkin Zulaikha Greer + Taylor Cullity Lethlean: Bypass pro Craigieburn, předměstí Melbourne

(17. 9. 2013) Pro nový, 32 km dlouhý úsek dálnice, spojující Hume Highway s obchvatem Melbourne, byly navrženy protihlukové stěny a silniční mobiliář. Do tvorby konceptu a modelování všech prvků byl aktivně zapojen také sochař Robert Owen. 

 
 
 
 

Tonkin Zulaikha Greer + Taylor Cullity Lethlean: Bypass pro Craigieburn, předměstí Melbourne

Pro nový, 32 km dlouhý úsek dálnice, spojující Hume Highway s obchvatem Melbourne, byly navrženy protihlukové stěny a silniční mobiliář. Do tvorby konceptu a modelování všech prvků byl aktivně zapojen také sochař Robert Owen. 

Architekt: Tonkin Zulaikha Greer + Taylor Cullity Lethlean
Místo: dálnice Hume, Melbourne, Viktoria, Austrálie
Tým projektu: Peter Tonkin, Neil Mackenzie, Heidi Pronk, Kon Vourtzoumis, Richard Healey-Finlay
Krajinářský architekt: Taylor Cullity Lethlean
Umělec: Robert Owen
Foto: Peter Hyatt

Projekt byl navržen tak, aby se na dálnici mohlo jezdit rychlostí 110 km/hod. Obsahuje tři série skulpturálních protihlukových stěn, lávku pro pěší a sadu konstrukčních parametrů pro silniční mosty, svodidla a opěrné konstrukce.

Hlavní série stěn od Tonkin Zulaikha Greer v celkové délce více než dva kilometry je z fasetovaného plechu z austenitické oceli, modelovaného v jednoduchých konkávních a konvexních záhybech; jemně zvlněná ocel se vznáší na ustoupeném tmavém betonovém soklu.


Druhá sada stěn od Taylor Cullity Lethlean je translucentní a transparentní a zachovává světlo a výhled pro obytné oblasti.  Je z podsvícených polykarbonátových desek, pískovaných digitálním vzorem a prolínaných listy barevných betonových prefabrikátů. Třetí série, opět od Tonkin Zulaikha Greer, navazuje na stávající dramatický terénní reliéf. Gabiony a hustě osázené zemní valy vyhovují požadované kontrole zvuku.

Hlavním prvkem projektu byla nová lávka pro pěší, která byla navržena jako brána do Melbourne, viditelného na horizontu. Most, zakřivený v půdorysu i v pohledu, je trubková ocelová příhrada fasetovaná stejnou austenitickou ocelí jako hlavní protihlukové stěny; z určitého pohledu vypadá, jako by skákal pře silnici s gestem přivítání nebo loučení.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz