V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky

Ostrava 24. prosince (ČTK) – V ostravské industriální Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky. Vědecký a výukový areál bude tvořit muzeum, které vznikne po rekonstrukci VI. energetické ústředny. Jeho druhým objektem bude novostavba vědeckého a výukového centra podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Třetí částí Světa techniky se stane energocentrum, které návštěvníkům odhalí reálnou výrobu energie.

Celý projekt strojírenských VÍTKOVIC si vyžádá necelou miliardu korun, řekl ČTK generální ředitel společnosti Jan Světlík.

„Svět techniky bude unikátní v rámci Evropy díky propojení národní kulturní památky, která zahrnuje právě VI. energetickou ústřednu, s reálnou výrobou energie a moderním vzdělávacím centrem, takzvaným Science Learning Center,“ vysvětlila Lenka Mynářová, která se podílí na přípravě projektu Svět techniky.

Jeho cílem je podle ní přiblížit dětem i dospělým především technické obory, které mají své kořeny v regionu – například strojírenství. Svět techniky bude určený dětem už od dvou let, ale také dospělým. „Hlad po takových centrech je v tuzemsku obrovský. Z našeho průzkumu vyplývá, že by ho opakovaně navštěvovalo 92 procent dotazovaných,“ dodala Mynářová.

Zhruba 10.000 metrů čtverečních výukové plochy nabídne návštěvníkům právě nová moderní budova navržená Pleskotem, jehož ateliér pracuje na proměně celé Dolní oblasti Vítkovic v novou moderní část Ostravy. Stěna nové budovy se promění v „zrcadlo“ o rozměrech 13 krát 125 metrů, v němž se budou odrážet sousední památkové objekty – kromě energetické ústředny také vyhaslé vysoké pece či plynojem, který se po rekonstrukci promění v kongresové centrum pro 1500 lidí.

„Působivé bude i samotné energocentrum, které architekt Pleskot navrhuje otevřít tak, aby návštěvníci přes prosklené stěny viděli přímo agregáty, a zjistili tak, jak se čistí voda, vyrábí energie,“ dodala Mynářová s tím, že celý Svět techniky bude trojjazyčný – v češtině, polštině a angličtině.

Podle Světlíka by měl areál sloužit nejen výuce, ale měl by se stát i turistickým lákadlem. „V okruhu 100 kilometrů od Ostravy vzdušnou čarou žije přes deset milionů lidí. Očekáváme, že roční návštěvnost Světa techniky bude kolem 400.000 lidí,“ dodal. Na přípravě celého projektu podle něho pracuje už dva roky tým mnoha odborníků, například z ostravských univerzit či moravskoslezských klastrů.

Rekonstrukce VI. energetické ústředny si podle generálního ředitele vyžádá zhruba 170 milionů korun, novostavba vědeckého a výukového centra kolem půl miliardy a rekonstrukce energocentra dalších asi 250 milionů korun.

„Svět techniky se ale nedá realizovat jako privátní investice. Nemůžeme očekávat, že bude výdělečný. Evropská Science Learning Centra si na sebe vydělají z 30 procent,“ upozornil Světlík s tím, že projekt počítá s podporou Moravskoslezského kraje, města Ostravy i firem sdružených v oborových klastrech. Sdružení Dolní oblast Vítkovice, které tvoří firmy ze skupiny VÍTKOVICE HOLDING a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, bude také v červnu žádat o evropskou dotaci.

Podle Mynářové je budování center popularizujících vědu a výzkum velkým trendem po celém světě. „Například v Číně jich za uplynulý rok vzniklo 750. V Čechách zatím fungují dvě – IQ Park v Liberci a Technomania v Plzni. Česká republika jich však unese nejvýš pět,“ dodala.

Svět techniky je součástí rozsáhlého developerského projektu Nové Vítkovice, který si vyžádá až 60 miliard korun. Společnost VÍTKOVICE, které průmyslová oblast nedaleko centra Ostravy patří, ho zahájila letos poté, když získala od státu a Evropské unie dotaci 500 milionů korun na obnovu prvních industriálních památek. V areálu je památkově chráněných 11 hektarů, které se staly Evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech má vzniknout kulturně-společenské areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*