Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou

Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou

Josefa Váchala čp. 127, 570 01 Litomyšl

(7. 7. 2020) Návštěvníci si budou moct v klidu prohlédnout unikátní sgrafita inspirovaná Josefem Váchalem a jeho Krvavým románem

 
 
 
 

Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou

(ČTK) - Váchalova ulice v Litomyšli na Svitavsku bude večer pěší zónou. Město tam zakáže vjezd aut, aby si turisté mohli v klidu prohlédnout unikátní sgrafita inspirovaná Josefem Váchalem a jeho Krvavým románem, uvedla radnice v tiskové zprávě.

"Váchalova ulice je jedním z ikonických míst Litomyšle. Krátká ulička vedoucí ze Smetanova náměstí směrem k muzeu umí sgrafity kolemjdoucí vtáhnout do děje Váchalova románu, pobavit i poučit. Zejména turisté se tam rádi fotí,"
uvedl mluvčí města Michele Vojáček.

Sgrafita zdobí historický dům na rohu Smetanova náměstí od roku 1998. Zobrazují Krvavý román, Váchalovo nejznámější literární, výtvarné a typografické dílo. Autor v něm vzdává poctu brakovému žánru, vystupuje v něm hamižný hrabě Portmon a tiskař Josef Paseka.

Dům na sklonku milénia opravovala nadace Paseka nakladatele Ladislava Horáčka. Měla v něm své sídlo. Sgrafita měla být původně rudě červená jako krev, což památkáři nepovolili. Souhlasili nakonec s tlumeně červenou.

"Váchalova ulice tak bude přes den sloužit dopravě a zásobování, večer pak místním i turistům, kteří si ji budou moci v klidu a bezpečně prohlédnout,"
dodal Vojáček.

Ladislav Horáček v 90. letech také koupil v Litomyšl Portmoneum, domek, který Váchal vyzdobil svými malbami. Nechal ho opravit a zrestaurovat malby. S jeho přispěním vznikla ve městě i restaurátorská škola, dnes Fakulta restaurování Univerzity Pardubice.

Doplněno Stavbaweb: 

Více o historii tohoto místa najdete v Litomyšlském architektonickém manuálu.
Sgrafitová výzdoba knihkupeckého domu Paseka
Penzion Paseka

 
 
 
 
49.8721083
16.3108564
Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou

Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou
Josefa Váchala čp. 127
570 01 Litomyšl

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz