Venkovská usedlost na Vysočině

Venkovská usedlost na Vysočině

(4. 11. 2020) 3K Architects

   
 
 
 
 

Venkovská usedlost na Vysočině

Lokalita: Rozlehlý pozemek na okraji malé obci zapomenutého, ale o to více malebného koutu Vysočiny nedaleko Telče, dal spolu s osvíceným investorem a krásným zadáním vzniknout rozlehlé usedlosti, která zapadá do okolní přírody.

Celkový koncept: Objekty usedlosti jsme uspořádali tak, aby tvořily tradiční venkovskou zástavbu. Kompozice rodinného domu a stodoly vytváří polouzavřený dvůr a přirozeně vymezuje jednotlivé zóny zahrady.

Dům: Vzhledem k velkým prostorovým nárokům byl obytný dům rozdělen na dvě hmoty, aby svým měřítkem nenarušoval okolí. Hmoty spojuje vstupní krček s dostatkem úložného prostoru. Severní křídlo domu je obytné s pracovnou a zázemím, jižní křídlo je ložnicové a obsahuje rovněž samostatný vejminek.

Stodola: Stodolu jsme navrhli v tradičním pojetí s užitnou půdou. Rozdělena je na tři části: dvě parkovací stání, sklad zahradní techniky a sportovních potřeb a černá kuchyně s centrálním ohništěm otevřená do krovu.
Třešničkou na dortu celé usedlosti je rybníček v blízkosti rodinného domu.

Materiály: Navrženy byly tradiční materiály jako dřevo, kámen a omítka. Na střechách je skládaná krytina, nad černou kuchyní ve stodole doplněná prosvětlovacími taškami.

Autorská zpráva


Autor: 3K Architects s.r.o. – Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek
Plocha pozemku: 4836 m2
Zastavěná plocha: Rodinný dům 275 m2, stodola 119 m2
Užitná plocha: Rodinný dům 260 m2, stodola 197 m2

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 11. 2020 14:41:15. Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Dr.Lusciniol
7. 11. 2020 03:40:38. Re: Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Vilém Čech

6. 11. 2020 14:13:28. Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Jitka

 
 
 
 

4. 11. 2020 14:41:15. Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Dr.Lusciniol

  Clovek by si az myslel, ze to je "Architektura bez architektu" (Rudofsky) jak je to pekne.

7. 11. 2020 03:40:38. Re: Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Vilém Čech

  Nejsem si jistý, zda tento komentář architekty z 3K Architects zcela potěšil. Pokud by své stavby vytvářeli stejně jako autor příspěvku své věty (formou i obsahem), jejich díla by se sesypala jako domečky z karet. Uznávám ale, že myšleno to bylo dobře.

6. 11. 2020 14:13:28. Re: Venkovská usedlost na Vysočině. Jitka

  Bravo! Takhle má vypadat velký dům mezi zástavbou v měřítku klaslcké vesnice. Poklona investorovi za výběr architektů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz