Vila Park Olomouc

Vila Park Olomouc

ulice Hněvotínská a Okružní, Olomouc

(14. 5. 2021) Chybik + Kristof Architects 

   
 
 
 
 

Vila Park Olomouc

Hlavní kvalitou lokality v atraktivní, a přitom klidné části Olomouce je její přírodní ráz. Místo je součástí Neředínského horizontu – jednoho z nejvýznamnějších přírodních útvarů, které tvoří hranici mezi městem a krajinou. Návrh vytvořil místo pro bydlení protkané vegetací, která s sebou přináší kvality v podobě příznivějšího klimatu, vysoké míry soukromí a v neposlední řadě kontinuitu zdejší biodiverzity. 
Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů byl založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD. Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá orientaci v území. 
Každá z pěti etap zahrnuje skupinu viladomů na společné podnoži. Tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život. Nadzemní podlaží domů obsahují byty v maximálním počtu tři na podlaží. Společný vchod a prostory tedy sdílí šest až devět bytů. Díky tomu je zaručena sounáležitost ke společným částem domu. Téměř každý byt má lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. Přírodní charakter bydlení jsme rozvíjeli i volbou materiálů, Jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Vila Park získal Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí v soutěži Česká cena za architekturu 2020.

Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof; spoluautoři Martin Holý, Ondřej Mundl, Lucie Skořepová, Matěj Štrba, Ondřej Švancara, Victor Cojocaru
Velikost parcely: 5 hektarů
Celkový počet bytů: 336
Počet komerčních jednotek: 4
Plánované dokončení celého projektu: 2025

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.5837844
17.2241967
Vila Park Olomouc

Vila Park Olomouc
ulice Hněvotínská a Okružní
Olomouc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz