Vila Špindlerův Mlýn

Vila Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

(4. 2. 2019) ra15

   
 
 
 
 

Vila Špindlerův Mlýn

Mottem byl archetyp: základ a analogie v geometrii, sídlu rodu a v tradici.
Klient chtěl na nádherném místě s výhledem do špindlerovské kotliny postavit rodové sídlo. Naším úkolem tedy bylo vymyslet dům, jenž svojí trvanlivostí a formou překoná generace. Majitel, zakladatel rodové chalupy, zde bude bydlet s tím, že ostatní členové rodiny – děti a jejich děti, budou za rodiči jezdit. V zimě na lyže, v létě na kolo. Láska ke sportu je jedním z důvodů setkání celé rodiny.
Pozemek a regulační možnosti byly tak stísněné, že vila o zastavené ploše 150 metrů čtverečních musela mít několik podlaží. Přízemí z kamenného zdiva je lokální tradicí a slouží jako zázemí domu; stalo se pomyslným pevným základem. Hlavní obytné patro, střed života v domě, slouží pro bydlení rodičů. Patro je po obvodě transparentní pro výhledy. Podkrovní podlaží je určeno pro ubytování dětí, vnuků nebo jiných návštěv. Je zcela soběstačné.

Vnější forma domu je klasická, vychází z tradic místní patrové lidové zástavby. Horizontálně jsme ji členili na sokl, obytné podlaží a strmou střechu. Jednotlivé prvky na fasádě kopírují tradiční řešení, ale dává jim jiný význam a funkci. Laťování ve štítu například získalo funkci slunolamu.
Celá stavba, ačkoliv vypadá, že je z klasických materiálů, je postavená pouze ze železobetonu a ocelových prvků. Konstrukce ani fasáda nevyužívají dřeva, ačkoliv to tak může na první pohled působit. Dům používá v plné míře moderních materiálů – hliník, beton, sklo, ocel. Symbolickým vyjádřením podstaty rodiny je analogie forem v základní geometrii, která se promítá ve výrazu domu. Výrazný trojúhelník štítu a kruh jako oko do krajiny. Dominantní hmota komínu je vzpomínkou na původní objekt.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Radek Lampa, Ing. arch. Gabriela Drahozalová Andresová; spolupráce Ing. arch. Vlastimil Pešl

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 12. 2021 12:54:19. Re: Vila Špindlerův Mlýn. Bohumil Hajlich

 
 
 
 

18. 12. 2021 12:54:19. Re: Vila Špindlerův Mlýn. Bohumil Hajlich

  Připomíná to krematorium.Nevkusné.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz