Vila ve svahu

Vila ve svahu

(29. 6. 2022) PLATFORMA ARCHITEKTI

   
 
 
 
 

Vila ve svahu

Architektonické řešení ovlivnily dva důležité faktory: 

1) Přání budoucí paní domu – vytvoření absolutního venkovního intimního prostoru, bez nezvaných pohledů z okolí. Nazvali jsme jej oázou klidu. 
2) Genius loci – plynoucí svažitý terén s výhledem na protější kopce a lesy.  

Jak dosáhnout výhledů ze všech prostorů domu na malebné kopce, využít terén s eliminací výkopových prací, a především, jak vytvořit absolutní soukromí, které umožní bez ostychu užívat dům uvnitř i venku?

Tyto atributy determinovaly jasný, čistý a jednoduchý koncept atriového domu na platformě, kopírujícího plynule svažitý terén. Plynoucí dům v plynoucím terénu – FLOW HOUSE.

Z náročného požadavku vznikl velmi jednoduchý, čistý a přehledný dům. Jednopodlažní objekt se prolamuje spolu s terénem a otevírá prostor pro výhledy z klidové i společenské části domu. Toto zalomení vytváří opticky dvě podlaží, a zároveň ponechává dojem jednopodlažního, prostorově pestrého tělesa. K místní komunikaci je dům navržen jako protihluková stěna, která je poměrně zasunutá pod úroveň cesty. Celý dům je s klesáním otevřen do zahrady v západní části a vytváří tak intimní, před okolím skrytý a chráněný klidný obytný prostor. Hlavní hmotu domu tvoří tři křídla vytvářející písmeno U. Tato křídla jsou spojena krytou terasou, která dotváří navržené atrium – oázu klidu. Z horní části domu i ze spodní části terasy se nabízí stejný výhled do zahrady plné stromů i na protilehlé kopce.  

Autorská zpráva, redakční úpravy
Foto: Alex Shoots Buildings

Autoři: David Průša, Katarína Srnová
Zastavěná plocha domu: 523,91 m2
Užitná plocha domu: 397,40 m2
Obestavěný prostor domu: 1.775,35 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz