Vinařská stodola

Vinařská stodola

Valtice

(10. 5. 2019) M2AI.COM

   
 
 
 
 

Vinařská stodola

Vinotéka stylizovaná do vesnické stodoly má zděné vinné boxy, dominantou prostoru otevřeného do krovu je vinný lis z roku 1803. Lineární podzemní propojení se stávajícím vinařstvím založeným Lichtensteiny znovuobjevuje vstup do Křížového sklepa A.D. 1640, mimo nutnost průchodu skladovými a výrobními prostory vinařství.
Objekt ve své pokorné a konzervativní architektuře znovuobjevuje půvab tradičního tvarosloví i kompozičních principů. Vinařské náměstí, jak se říká prostoru před budovou, bylo proměněno v duchu historických náměstí evropských metropolí: žulová/čedičová kostka v kruhových a jiných obrazcích, osvětlená fontána. Z druhé strany stodoly je parková úprava v selském stylu (běžné dřeviny a luční směsi) s volně protékajícím vodním prvkem. Ústí do jezírka s molem, kde je výstup z degustačního sklepa.
Pod náměstím se nachází kruhový chrám vína s podzemní rotundou a okulusem, symbolizující Boží oko a prozřetelnost. Inspirací pro celý koncept chrámu včetně osmi vstupů do rotundy byl římský Pantheon. Celkově však celá stavba ctí základní principy tzv. posvátné geometrie, vycházející ze základních symbolů kruhu a čtverce nebo čísla osm.
Použili jsme tradiční materiály: staré pálené cihly, dubové dřevo, kovářské prvky. Dále také tradiční stavební postupy (stavba kleneb i ručně stříkaná fasáda). Záměrem bylo tuto stavbu architektonicky ztvárnit pokorně a konzervativně, aby získala jasně definovaný výraz a především nadčasovost.

Autorská zpráva
Vinařská stodola byla nominována na titul STAVBA ROKU 2018

Autoři: Ing. arch. Jiří Marek, Ing. arch. Jan Mléčka; spolupráce Ing. Bořivoj Srba

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 5. 2019 19:59:00. Re: Vinařská stodola. Ing, arch. Marie Švábová

 
 
 
 

23. 5. 2019 19:59:00. Re: Vinařská stodola. Ing, arch. Marie Švábová

  Vynikající!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz