Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti

Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti

Porážková 3204/28, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

(3. 5. 2017)  Objekt se má stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava.

   
 
 
 
 

Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti

(ČTK) - Mezinárodní architektonickou soutěž na proměnu historického objektu bývalých jatek v blízkosti centra Ostravy vyhrálo studio Petr Hájek Architekti z Prahy. Vítěze soutěže, kterého vybírala porota, na svém dnešním zasedání schválili městští radní, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Objekt se má stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava.

Město původně vyzvalo deset architektonických kanceláří, pět z nich přímo a dalších pět na základě předložených portfolií. Soutěže se nakonec zúčastnilo osm studií. Vítěz patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

"Že se nám podařilo připravit soutěž tak, že máme za tři měsíce od vyhlášení vybrán vítězný návrh, považuji za velký úspěch. Je to zhruba o šest týdnů dříve, než jsme původně očekávali. Jsem rád, že se porota po intenzivní a věcné debatě nad předloženými návrhy shodla a můžeme začít připravovat další kroky," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Porota podle Vojkovské vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna.

"Když jsem přesně před dvěma roky navrhoval vedení města, aby pro městskou galerii současného umění získala a rekonstruovala historická jatka, ani ve snu by mě nenapadlo, že v historicky rekordním čase - alespoň v rámci České republiky - dospějeme tak daleko. Výsledek soutěže je podle mě velkou satisfakcí,
" řekl ředitel galerie PLATO Ostrava a předseda poroty Marek Pokorný. Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého hobbymarketu Bauhaus, který město odkoupilo spolu s historickým objektem jatek, a to celkem za 80 milionů korun.

Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého obchodního domu Bauhaus.
Přímo oslovené kanceláře: 

 • Akad. Arch. Petr Hájek z Prahy – vítězný návrh
 • Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katovic
 • Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně *
 • Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova
 • architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu *
  Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií:
 • Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy
 • architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy
 • Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova
 • RADAARCHITEKTI z Brna
 • McCullough Mulvin Architects z Dublinu.
 • (* - kanceláře, které návrh neodevzdaly)

  Porota zasedala v tomto složení:
  Ředitel galerie PLATO Ostrava Marek Pokorný (předseda poroty), primátor města Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák.
  Nezávislí porotci  - Pavla Melková, Zdeněk Fránek, Pavol Paňák (Bratislava) a Ivan Reiman (Berlín).

  Souvisejíc články:
  Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu 28.3.2017
  Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů  19.12.2016
  Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
  Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
  Městská jatka v Ostravě 22.1.2013
                           

   
   
   
   
  49.8356792
  18.2806500
  Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti

  Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti
  Porážková 3204/28
  702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

  Komentáře ke článku

   
   
   
   

  Registrace k zasílání newsletteru

  Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

  *Povinné položky
  Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
   
   
  Nové komentáře

  20. 10. 2022 17:55:02

  Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

  Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

   
  © 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz