Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička

Malý Špičák, Tanvald, Česká republika

(19. 5. 2022) Mjölk architekti

   
 
 
 
 

Vyhlídka Špička

Realizace staveb v krajině je samostatná architektonická disciplína. Staví se na pozadí hustých lesů, mlhy, mraků a kopců. Pracujete s měřítkem mravenců, ale i celých krajin, a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe.

Vyhlídka Špička je součástí cyklu pěti rozhleden a vyhlídek, které jsme za posledních deset let realizovali. Uzavřela se tak dekáda našeho zkoumání staveb ve volné krajině, jednoho z témat našeho studia. Různorodost jednotlivých konceptů vychází z odlišného přístupu k jednotlivým místům a dělá z celé série přehlídku architektonických forem, které vždy stojí na pečlivé analýze místa a opodstatnění jednotlivých návrhů.

Vyhlídka stojí na vrcholové skále Malého Špičáku a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Na tomto místě dříve začínala Tanvaldská bobová dráha, svého času významný bod sportovního nasazení. Pozůstatky bobové dráhy ve svahu Malého Špičáku naznačují její tehdejší trasu. Svým způsobem je Špička tedy i poctou regionálním hrdinům v upnutých kombinézách, kteří se na nablýskaných bobech neohroženě řítili do prudkých zatáček v touze useknout ze svého času každou další sekundu.

Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stavbu jemnou a neuchopitelnou jako kapka rosy, která se skály sotva dotýká. Vyhlídka má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Vyhlídková plošina, přístupná po žebříku, otevírá výhled na Tanvald a okolní hory. Zrcadlený obraz na jejím zakřiveném spodním povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Obrazy okamžiku protékají očima návštěvníka jako řeky nekonečné pomíjivosti.

Materiály:
Ocel – vnitřní konstrukce, sloupy, zábradlí, žebříky
Sklolaminát potažený reflexní folií – spodní pohledová část plošiny


Autorská zpráva, rozšířená verze dříve publikovaného článku
Fotografie: BoysPlayNice

Studio: Mjölk architekti
Autoři: Ing. arch. Jan Vondrák, Ing. arch. Jan Mach
Projekční tým: Ing. arch. Pavlína Mullerová, Ing. Michal Hejzlar
Umístění projektu: Malý Špičák, Tanvald, Česká republika
Rok projektu: 2016
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 14,5 m²
Hrubá podlahová plocha: 14 m²
Užitná plocha: 14 m²
Náklady: 4 000 000 Kč
Klient: Město Tanvald

Spolupráce:
Realizace: SIZ s.r.o.
Statika: Ing. Jakub Souček

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.7456383N
15.2899656E
Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička
Malý Špičák, Tanvald, Česká republika

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz