Výstavba „téměř nulových budov“ se prodraží

Výstavba „téměř nulových budov“ se prodraží

(16. 9. 2020) Průměrně se výstavba prodraží až o 17 %

 
 
 
 

Výstavba „téměř nulových budov“ se prodraží

Od začátku příštího roku má platit povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“. Požadavky vychází ze směrnice Evropského parlamentu a týkají se obnovitelných zdrojů energie, technických systémů nebo regulace větrání, vytápění či osvětlení. Pro necelou polovinu dotázaných stavebních společností tento fakt nepředstavuje výrazný problém a již je na výstavbu úsporných budov zvyklá (46 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.


Pro necelou polovinu zpřísnění povinností pro výstavbu „téměř nulových budov“ nepředstavuje výrazné potíže při výstavbě (46 %). Naopak skoro třetina oslovených vnímá tuto povinnost jako komplikaci (27 %). A stejná část dotázaných vnímá nařízení jako důležité a prospěšné (27 %).

Téměř všichni oslovení hodnotí výstavbu „téměř nulových budov“ jako nákladnější (98 %) a mnohdy pro ně představuje i částečné komplikace (54 %). Průměrně se výstavba těchto budov prodraží až o 17 %. Pro některé společnosti se dražší výstavba nepromítá do ceny stavby, jak vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema  a.s.: „Do cen našich bytů se nový požadavek na nízkou energetickou spotřebu nepromítá. Na výstavbu bytových projektů v energetické skupině B se totiž zaměřujeme již zhruba 8 let. K úsporám energie našeho konceptu Chytrého bydlení navíc přispívá řada dalších výhod.“ Společnosti uváděly, že v současné chvíli tvoří „téměř nulové budovy“ zhruba 11 % všech jejich projektů. Než byla povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“ zakotvena v zákoně, stavební společnosti se setkávaly s požadavkem na takovou výstavbu ze strany investora v průměru z 8 %. 

Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2020 bude zveřejněna na www.ceec.eu.

tisková zpráva

Související článek:
CEEC Research: Byty v hlavním městě podraží

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz