Z bývalé kotelny na sídlišti v Olomouci bude knihovna

Z bývalé kotelny na sídlišti v Olomouci bude knihovna

(14. 2. 2020) Radní schválili soutěžní podmínky pro veřejnou zakázku na návrh

 
 
 
 

Z bývalé kotelny na sídlišti v Olomouci bude knihovna

(ČTK) – Vysloužilá kotelna na sídlišti Nové Sady v Olomouci se má díky bezmála devatenáctimilionové investici proměnit v pobočku městské knihovny. Radní tento týden schválili soutěžní podmínky pro veřejnou zakázku na návrh budoucí podoby knihovny v Trnkově ulici. Novinářům to v úterý 12. února 2020 řekl primátor Miroslav Žbánek.

Zpracovat návrh podmínek architektonické soutěže zadala rada města útvaru hlavního architekta. "Věřím, že soutěž může přinést zajímavou podobu budoucí veřejné budovy. Pobočka knihovny bude plnit i roli společenského centra," uvedl Žbánek.

Nová knihovna podle primátora obohatí nabídku služeb na lidnatém sídlišti Nové Sady a změní podobu nároží ulic Zikova a Trnkova. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je do 25. června, porota je bude hodnotit 2. července. Výsledky soutěže pak budou prezentovány prostřednictvím výstavy.

Plánovaná knihovna bude mít užitnou plochu přes 300 m². Náklady na přestavbu bývalé kotelny radní odhadli na 18,5 milionu korun, přičemž výraznou část by mohla pokrýt dotace z evropských fondů.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o soutěži na stránkách ČKA:
Nová pobočka Knihovny města Olomouce na ul. Trnkova
Předmětem soutěže je řešení umístění pobočky Městské knihovny Olomouc do objektu původní sídlištní kotelny. Součástí řešení bude jak návrh provozního a dispozičního uspořádání, tak návrh zapojení knihovny do života sídliště. Knihovna zde není vnímána jako „skladiště knih,“ ale i jako komunitní centrum.
Jednofázová otevřená soutěž o návrh.
Předpokládaný termín vyhlášení: 29. 02. 2020
Vyhlašovatel: Statutární město Olomouc

TVMorava: Olomoucká městská knihovna bude mít novou pobočku

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

13. 2. 2020 15:49:48

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

Eva Jiřičná nezvolila londýnskou City jako dobrý příklad - je to odstrašující směska exkluzivních solitérů, které samy o sobě jsou jistě pozoruhodnými architekturami, ale urbanisticky zničily svou anarchií, necitlivostí k dřívějším duchovním dominantám - wrenovským kostelům, a dříve jednotné koloniální zástavbě, kus historického centra města. V Praze byl už za I. republiky uvnitř města podobný urbanistický faul jen Havlíčkův Penzijní ústav na Žižkově, a po válce na tomto žižkovsko-vinohradském horizontu zatím jen štíhlá televizní věž a krabicovitá budova bývalého PZO Strojexport. Pankráckou "zubatou" siluetu lze doplněním dalších mrakodrapů zacelujících v dálkových pohledech mezery do nové obalové "Gaussovy křivky" opravit, a je to od MPR dostatečně daleko. Žižkovsko-vinohradský horizont je narušený málo a je blíže, takže je to záležitost citlivější. Přesto stojí Jiřičné návrh za úvahu. Spolu se zástavbou nákladového nádraží by mohly vytvořit nové centrum Žižkova a svou vlastní kvalitou architektury tento horizont spíše obohatit, než pokazit. Není to přece ani nepovedený "dort" v podobě blízkého hotelu, ani rádoby "krystal" vedle krabice Strojexportu, ale zajímavá skupina výškových domů, snesitelně daleko od historického jádra města a MPR, výborně komunikačně napojená, zejména kdyby byla tímto směrem vedena trasa metra "D" od Náměstí míru do Libně a Vysočan namísto nelogického "ohnutí" zpět k Wilsonovu nádraží. Je to ovšem věc odborné diskuze a také politické odvahy, které se bohužel nedostalo projektu Kaplického knihovny na Letné. Ostatně pod Parukářkou vyrostly dost nahusto věžáky, o kterých vědí jen místní znalci, protože jsou schované ve 2. pořadí za budovami pošt a SUDOPu. Masiv Parukářky a zástavba před i vysoká zeleň Olšanských hřbitovů by část výšky nových výškových budov opticky ubrala. Uznávám ale, že argumenty odpůrců jsou rovněž silné a nutno je brát vážně. Měly by se vyzkoušet dostupné modely vizualizace záměru z různých stanovišť, jak nabízí GIS technologie Útvaru rozvoje města, a pak teprve po diskuzi odborníků i s veřejností rozhodnout.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz