Znojemské léto

Znojemské léto

náměstí Svobody 1553/2, Znojmo

(2. 3. 2020) ateliér ORA

ORA

   
 
 
 
 

Znojemské léto

Dům se nachází na kraji památkové rezervace v místě bývalého hradebního příkopu. Jde o příklad kvalitního funkcionalismu od drážďanského architekta Ericha Veidla z roku 1932. Tato stavební vrstva je ve Znojmě poměrně ojedinělá.
Ke spolupráci nás oslovila velká rodina, která zde v jednom z bytů žije, se zdánlivě jednoduchým zadáním. Rozhodli se propojit dvě podlaží, svůj byt zvětšit o část dalšího bytu o patro výše a druhou část předělat na malý byt k pronájmu. Stavebníci si uvědomují jedinečnost místa, a proto nechtěli jít cestou stěhování, ale zvýšení komfortu stávajícího bydlení.
Předmětem projektu byla změna dispozice, nové schodiště, které zabere minimum prostoru, zabydlení a zastínění teras. Zdánlivě malé zadání, které se ve výsledku promítlo do drobných zásahů v rámci celého domu. Zase se zde potvrdilo, že i malá rekonstrukce může být komplikovanější než novostavba.
Do domu jsme zasahovali s respektem. Odstranili jsme nevhodné nánosy a nové zásahy přizpůsobili charakteru stavby. Největším viditelným vstupem byla kovová subtilní konstrukce ohraničující prostor teras, která je zaklíněna do stávajícího objemu. Naše zásahy nejsou kontrastní, vše splývá v jeden logický celek. Dřevěná paluba, velká okna, vestavěné květináče z broušeného betonu plné bylinek, bílá plachta nad hlavou, která ve větru šustí, a výhled do Národního parku Podyjí. Útulná terasa se pro obyvatele stala dalším pokojem, kde tráví celé léto.

Autorská zpráva
Foto: Jan HoraKlient: Soukromá osoba
Architekt: ORA (originální regionální architektura) / JAN VEISSER,  JAN HORA, BARBORA HORA, TOMÁŠ POSPÍŠIL
Statika: STATIKA 3 STRUCTURE s.r.o.
Dodavatel: Schody Rebus (květníky), Zámečnictví Krč, Truhlářství ZdeNo
Projekt: 2016
Realizace: 2018
Fotograf: JAN HORA

Související články:
Dům na druhý pohled 11.4.2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz