Znojemské léto

Znojemské léto

náměstí Svobody 1553/2, Znojmo

(2. 3. 2020) ateliér ORA

ORA

   
 
 
 
 

Znojemské léto

Dům se nachází na kraji památkové rezervace v místě bývalého hradebního příkopu. Jde o příklad kvalitního funkcionalismu od drážďanského architekta Ericha Veidla z roku 1932. Tato stavební vrstva je ve Znojmě poměrně ojedinělá.
Ke spolupráci nás oslovila velká rodina, která zde v jednom z bytů žije, se zdánlivě jednoduchým zadáním. Rozhodli se propojit dvě podlaží, svůj byt zvětšit o část dalšího bytu o patro výše a druhou část předělat na malý byt k pronájmu. Stavebníci si uvědomují jedinečnost místa, a proto nechtěli jít cestou stěhování, ale zvýšení komfortu stávajícího bydlení.
Předmětem projektu byla změna dispozice, nové schodiště, které zabere minimum prostoru, zabydlení a zastínění teras. Zdánlivě malé zadání, které se ve výsledku promítlo do drobných zásahů v rámci celého domu. Zase se zde potvrdilo, že i malá rekonstrukce může být komplikovanější než novostavba.
Do domu jsme zasahovali s respektem. Odstranili jsme nevhodné nánosy a nové zásahy přizpůsobili charakteru stavby. Největším viditelným vstupem byla kovová subtilní konstrukce ohraničující prostor teras, která je zaklíněna do stávajícího objemu. Naše zásahy nejsou kontrastní, vše splývá v jeden logický celek. Dřevěná paluba, velká okna, vestavěné květináče z broušeného betonu plné bylinek, bílá plachta nad hlavou, která ve větru šustí, a výhled do Národního parku Podyjí. Útulná terasa se pro obyvatele stala dalším pokojem, kde tráví celé léto.

Autorská zpráva
Foto: Jan HoraKlient: Soukromá osoba
Architekt: ORA (originální regionální architektura) / JAN VEISSER,  JAN HORA, BARBORA HORA, TOMÁŠ POSPÍŠIL
Statika: STATIKA 3 STRUCTURE s.r.o.
Dodavatel: Schody Rebus (květníky), Zámečnictví Krč, Truhlářství ZdeNo
Projekt: 2016
Realizace: 2018
Fotograf: JAN HORA

Související články:
Dům na druhý pohled 11.4.2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz