Říjen přináší „velké“ upgrady všech produktů z portfolia Graphisoftu, tedy softwarů Archicad, DDScad, BIMx a BIMcloud. Hlavními tématy aktualizací roku 2024 jsou „chytré“ navrhování, bezproblémová komunikace a vycizelované uživatelské prostředí.
Pod chytrým navrhováním si představme efektivní pracovní postupy, nástroje pro parametrické modelování a analýzy konstrukcí a automaticky generovanou dokumentaci. Řada řešení, hlavně ta analytická, přitom vzniká na základě technologického partnerství s jejich výrobci.
Bezproblémová komunikace stojí hlavně na filozofii Open BIM pracovních postupů. Současně však dochází k integraci inženýrských nástrojů (statika, TZB) do Archicadu a otevírání platforem BIMx (interaktivní procházení a připomínkování BIM projektů) a BIM cloud (podpora týmové spolupráce) pro nenativní archicadovská data.
Vycizelované uživatelské prostředí znamená nejen intuitivní ovládání, ale i schopnost rychle a plynule „naskočit“ do Archicadu či do projektu v Archicadu rozpracovaného. Konkrétně jde o formu a obsah úvodní obrazovky, kontextovou nápovědu či nástroje pro migraci projektu ze starší do novější verze Archicadu. A rovněž o využití nejnovějších technologií souvisejících s uživatelským rozhraním, například AR/VR. Nedílnou součástí nápovědy je výukový portál Graphisoft Learn, resp. jeho „česká mutace“ Cegra Learn, nabízející lokálně zaměřené zdarma dostupné kurzy i placené výukové programy.
NĚKTERÉ Z NOVINEK A VYLEPŠENÍ ARCHICADU 28
Nový vzhled úvodní obrazovky
Domovská obrazovka je opravdovým centrem relevantních informací. Obsahuje podrobnosti o nedávno použitých projektech, informace o doplňcích a pluginech, data GS Cegra Learn, vzorové projekty a mnoho dalšího, takže to nejdůležitější mají uživatelé na dosah ruky.
Zpracování mračen bodů
Verze 28 přináší průlomové vylepšení zpracování 3D skenu díky integraci specializovaného systému BIMmTool Lite (výrobcem je firma BIMm Solutions GmbH). Ten umí pracovat s velkým objemem dat, importovat různé datové formáty, nastavit rozlišení či rozmístit sken do podlaží. (Dostupné pro uživatele se smlouvou SupportPack a předplatným.)
Poznámky
Poznámky tvoří dokumentační a poznámkový systém založený na databázi poznámek a údajů v nich obsažených. Systém přináší lepší koordinaci mezi výkresy, specifikacemi a dalšími dokumenty a jednodušší komunikaci mezi projekčními týmy. Poznámky lze importovat/ exportovat z dokumentů formátu xml či xls. Poznámky jsou dalším způsobem, jak pracovat s informacemi, nijak nenahrazují tzv. popisky, které Archicad využívá už dlouho.
DOPLŇKY PRO ARCHICAD
Paralelně s Archicadem jsou vyvíjeny doplňky pro něj, přičemž se stále více využívají cloudová řešení. Příkladem je AI Visualizer, vizualizační nástroj využívající umělou inteligenci. Ve srovnání s předchozí verzí je k dispozici pro MacOS i Windows a navíc zmizely problémy s instalací a vyššími požadavky na hardware, neboť výpočty probíhají v cloudu. AI Visualizer více méně obratem nabízí alternativy návrhu, přidává detaily, kontext a nápady do původního záměru. Je to prostě hned od rané fáze návrhu zdroj inspirace, ať už ve smyslu kam se ubírat, nebo kudy nejít. Vše, co je třeba, je jednoduchý 3D koncept a pár popisných slov (v angličtině, třeba neumělé). Podstatné přitom je, že na rozdíl od jiných AI vizualizačních nástrojů přebírá hmotový model přímo z Archicadu. Z něj pak generuje realistické vizualizace i umělecké skici.
VIZUALIZACE GENEROVANÉ AI S RŮZNÝMI PROMPTY
Kompletní balík knihoven
Každá lokalizace má k dispozici knihovny všech ostatních lokalizací. To se týká objektů v knihovnách obsažených, ale i šablon. Tím se zjednodušuje „přeshraniční“ spolupráce, tj. schopnost zpracovávat dokumentaci podle zahraničních standardů nebo naopak pracovat s objekty připravenými např. pro Německo či Rakousko a ty zobrazovat podle českých zvyklostí.
Vylepšené vizualizace
Nativní renderovací engine Archicadu pracuje s fyzikálními vlastnostmi materiálů a prostředí, což logicky garantuje realističtější vizualizace generované přímo z BIM modelu.
Široká interoperabilita
Archicad přímo podporuje formát IDS (Information Delivery Specification), nově zaváděný standard pro zpracování BIM projektů, který definuje obsah IFC dokumentů. Dalším důležitým podporovaným formátem je BCF 3.0 (BIM Collaboration Format) či struktura IFC Model Exchange with Archicad for Revit 2025 (bude zpřístupněno koncem roku 2024).
CEGRA
Publikováno v časopise Stavba 4/2024
Ne, to není hlavní téma Graphisoftu. Aktuální hlavní téma je zrušení trvalé licence!