CHYBIK + KRISTOF pokřtili monografii a oslavili otevření londýnského studia

CHYBIK + KRISTOF, jedno z výrazných českých architektonických studií poslední dekády, vydalo ve spolupráci s nizozemským nakladatelstvím FRAME monografii Crafting Character. Křest knihy se uskutečnil 22. února 2024 v prostorách ikonické Barbican Conservatory při příležitosti oslav dalšího milníku ateliéru – otevření londýnského studia.

Kniha Crafting Character, CHYBIK + KRISTOF, foto Eda Babák

Po Brně, Praze a Bratislavě, ateliér otevírá první zahraniční studio v živé čtvrti Hackney ve východní části Londýna a rozšiřuje tak své působení do celého světa. Za účasti Marie Chatardové, velvyslankyně České republiky ve Velké Británii, Jana Kasla, prezidenta České komory architektů, Anya Sizer, mluvčí londýnské čtvrti Hackney a radní pro Hoxton east a Shoreditch, a amerického kritika architektury Aarona Betsky zahájili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof novou kapitolu.

Barbican Londýn, CHYBIK + KRISTOF, výstava Crafting Character, akce London Landing, foto Amanda Rose

Program akce přinesl přehlídku současné architektury v podobě audiovizuální výstavy odhalující příběhy čtrnácti klíčových projektů ateliéru. Interaktivní instalace, navržená v několika vrstvách, vybízela návštěvníky, aby aktivně prozkoumali své smysly prostřednictvím vzorků, modelů a dalších elementů, které jsou nedílnou součástí procesu tvorby studia CHYBIK + KRISTOF.

Panelové debaty na téma Navrhování budov s charakterem se zúčastnil významný americký kritik Aaron Betsky a přední osobnosti londýnské architektonické scény. V zimních zahradách komplexu Barbican zazněla také česká klasika a moderní tvorba v podání skladatele Jiřího Trtíka a STRO.MY Ensemble.

Barbican Londýn, CHYBIK + KRISTOF, výstava Crafting Character, akce London Landing, foto Amanda Rose

Ateliér CHYBIK + KRISTOF má na svém kontě řadu realizací jako například návrh Pavilonu České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně, Vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma nebo Mendelův skleník v Brně. Ke skleníku obnovenému na počest dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela přibyla v loňském roce revitalizace Mendlova náměstí.

V současnosti architekti pracují na rekonstrukci Nuselského pivovaru v Praze, na stavbě Multifunkční arény v Jihlavě a pokračují také v projektování sídla Lesů České republiky. Studio je aktivní nejen v Česku, na Slovensku a ve Velké Británii, ale také v Německu, Rakousku, Slovinsku, či Albánii, kde v minulém roce získalo první cenu v architektonické soutěži na stavbu Multifunkční věže v Tiraně. V USA dále navrhlo transformaci mrakodrapu na Broadwayi a v Indii pracuje na projektu komunitní školy.

Architekturu vnímáme jako disciplínu, která není limitována národními hranicemi. Rozhodli jsme se proto otevřít studio právě v Londýně, kde se odehrává diskuze o podobě soudobé architektury v mezinárodním měřítku,” říká Ondřej Chybík. Otevření londýnského studia CHYBIK + KRISTOF je krokem k uvedení české architektury na globální scénu. „Chceme se zapojit do dialogu s širším architektonickým prostředím o aktuálních tématech jako je klimatická změna, nebo nedostatek bydlení,” doplňuje jej Michal Krištof.

Kniha Crafting Character, CHYBIK + KRISTOF, foto Eda Babák

Crafting Character

Vydavatel: FRAME Publishers B.V.
Počet stran: 302
Rok vydání: 2023
ISBN: 978-94-92311-60-3

Monografie Crafting Character shrnuje prvních třináct let práce ateliéru
CHYBIK + KRISTOF. Vybraných čtrnáct klíčových projektů rozdělili autoři do osmi tematických celků, které zohledňují filozofii ateliéru a jeho hlavní zaměření. Kontext, opětovné využití budov, veřejné budovy, modularita, dostupnost bydlení, integrace, materiály v architektuře a transformace budov jsou hlavními motivy této publikace, jež nechává stavby a struktury promlouvat ke čtenářům formou monologů.

Více informací

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*