Hlavní nádraží Plzeň, výpravní budova
Společnost Dasip realizovala ve vestibulu a ve druhém, třetím a čtvrtém nadzemním podlaží rekonstruované výpravní budovy hlavního nádraží v Plzni jedinečné řešení interiérových obloukových požárních stěn, které byly zhotoveny bezrámovým zasklením systému POLFLAM BR 30 a 60.

Požární skla byla osazena „na sraz“ se silikonovou spárou, čímž byla zajištěna požární odolnost a zároveň zachována čistota designu. V rámci estetického doladění bylo na vnější stranu přidáno černě lakované ocelové orámování, které vytvořilo optické dělení skel, navazující na původní historický styl budovy.
Jedním z klíčových prvků realizace byl digitální sken oblouků původních konstrukcí, který nám umožnil přesné zaměření a následný převod do CAD programu. Výstupy z CAD sloužily jako podklad pro přesné řezání skel i ocelových profilů. Tato metoda zajistila, že každý jednotlivý díl stěny byl individuálně přizpůsoben specifickému tvaru původních oblouků, čímž se dosáhlo vysoké míry přesnosti a autenticity při obnově historického vzhledu. Původní tvary oblouků včetně venkovního štukování a ornamentů tak byly zachovány.

Inovativním aspektem tohoto projektu bylo sloučení dvou původních samostatných konstrukcí – pevného požárního okna a repliky historického zasklení ve vzdálenosti 200 mm – do jediné konstrukce. Toto nové řešení nejen zlepšilo estetický dojem a požární bezpečnost, ale také přineslo úsporu nákladů a zjednodušení údržby.
Publikováno v časopise Stavba 4/2024
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,