Hlavní nádraží Plzeň, výpravní budova
Společnost Dasip realizovala ve vestibulu a ve druhém, třetím a čtvrtém nadzemním podlaží rekonstruované výpravní budovy hlavního nádraží v Plzni jedinečné řešení interiérových obloukových požárních stěn, které byly zhotoveny bezrámovým zasklením systému POLFLAM BR 30 a 60.
Požární skla byla osazena „na sraz“ se silikonovou spárou, čímž byla zajištěna požární odolnost a zároveň zachována čistota designu. V rámci estetického doladění bylo na vnější stranu přidáno černě lakované ocelové orámování, které vytvořilo optické dělení skel, navazující na původní historický styl budovy.
Jedním z klíčových prvků realizace byl digitální sken oblouků původních konstrukcí, který nám umožnil přesné zaměření a následný převod do CAD programu. Výstupy z CAD sloužily jako podklad pro přesné řezání skel i ocelových profilů. Tato metoda zajistila, že každý jednotlivý díl stěny byl individuálně přizpůsoben specifickému tvaru původních oblouků, čímž se dosáhlo vysoké míry přesnosti a autenticity při obnově historického vzhledu. Původní tvary oblouků včetně venkovního štukování a ornamentů tak byly zachovány.
Inovativním aspektem tohoto projektu bylo sloučení dvou původních samostatných konstrukcí – pevného požárního okna a repliky historického zasklení ve vzdálenosti 200 mm – do jediné konstrukce. Toto nové řešení nejen zlepšilo estetický dojem a požární bezpečnost, ale také přineslo úsporu nákladů a zjednodušení údržby.
Publikováno v časopise Stavba 4/2024
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.