Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni

Sochařský park v okolí renesančního zámku Bechyně v jižních Čechách přivítal novou expozici současného umění, jejíž součástí je i dílo Karbola od umělce Jiřího Příhody. Dílo Karbola je vystaveno do 29. září 2024 v rámci výstavy Současné umění a Sochařský park, která vznikla ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua.

Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni, zdroj Zámek Bechyně

Kabola spojuje sochu a architekturu, Příhoda se při jejím vzniku inspiroval prostou formou dřevěné kůlny a vytvořil něco překvapivého. Zatímco základní struktura evokuje známý tvar, Karbola se od něj odchyluje svými neobvyklými geometrickými proporcemi a formou, která se zdá být téměř záměrně nepraktická – neposkytuje svým návštěvníkům ochranu před přírodními živly. K vytvoření iluzionistického efektu díla využívá Příhoda neobvyklé obložení. Na rozdíl od typické kůlny jsou stěny pobity prkny se záměrně širšími mezerami mezi sebou. Tato technika je použita na všech stranách objektu a vytváří tak fascinující dialog mezi světlem a stínem a stírá hranici mezi vnitřním a vnějším prostorem. V Karbole je však tento efekt doveden do extrému, neboť mezery jsou přítomny i na střeše – což způsobuje, že konstrukce není schopna poskytnout ochranu před deštěm.

Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni, zdroj Zámek Bechyně

Za slunečných dnů světlo prochází mezerami v opláštění a vrhá do interiéru stíny ve tvaru geometrických obrazců. Tyto kompozice se během dne proměňují a nabízejí návštěvníkům dynamickou podívanou. S příchodem noci prochází Karbola další proměnou. Příhoda zavěsil uvnitř konstrukce parkovou lampu, která zbyla po instalaci jiného sochařského díla. Navíc ji nainstaloval vzhůru nohama tak, aby se interiér stavby koupal v hřejivé, přívětivé záři. Tento jednoduchý akt promění Karbolu v obří lucernu, která zve kolemjdoucí, aby hledali útočiště v jejích bílých, osvětlených stěnách. Okolní potemnělý trávník je navíc protkán liniemi světla, které procházejí mezerami mezi prkny opláštění.

Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni, zdroj Zámek Bechyně

Název díla, Karbola, odkazuje na téměř sto let starou techniku používanou k ochraně venkovských dřevěných staveb. Tato metoda spočívá v tom, že se na dřevo místo barvy nanáší použitý motorový olej, obvykle tmavě hnědý nebo černý. V případě Karboly tato úprava v kombinaci s bílým interiérem a otevřenými mezerami zdůrazňuje geometrický rastr konstrukce. Tvar i objem celé stavby je kombinací čtvrtkruhů. Při obcházení má objekt z každé strany jiný tvar. Časem a vlivem počasí bude dřevo zvětrávat, praskat a kroutit se, a tyto nedokonalosti přemění přesnou geometrii konstrukce díla v rustikální estetiku obyčejného dřevníku.

Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni, zdroj Zámek Bechyně

Dílo Karbola je vystaveno v rámci výstavy Současné umění a Sochařský park, která vznikla ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.

Jiří Příhoda představuje dílo Karbola na zámku v Bechyni, zdroj Zámek Bechyně

Renesanční zámek Bechyně patří k nejkrásnějším v Česku, i díky zasazení do malebné krajiny jižních Čech. Významnou kulturní památku z 16. století rekonstruuje a spravuje rodinná firma, kterou vedou sestry Silvia a Nicole Stava. Jejich dlouhodobým cílem je přeměnit zámek Bechyně v místo pro kulturu a současné umění. Opírat se mohou o zkušenosti Nicole Stava, která dříve pracovala v renomovaném aukčním domě Christie’s. V roce 2021 proto začala s tradicí mezinárodní umělecké sezony. Ta letošní začala 7. června a zkoumá téma svobody na dvou výstavách: Avantgarda z rodinné sbírky Stava a Současné umění a Sochařský park. Zámek i výstavy jsou veřejnosti otevřeny do 29. září 2024.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*