Jarní blok 24. cyklu přednášek spolku Kruh s názvem Kra/jiná uzavře 6. června přednáška ateliéru Wagon Landscaping s názvem Krajina po ruce. Ukáže příklady realizací zahrad a parků, kde je důraz kladen na význam zeminy a práci s místními druhy rostlin i materiálů jako je asfalt. Vystoupí také tuzemský atelier Terra Florida, který se specializuje na obnovu místa se zachováním lokální identity a charakteru.
Východiskem krajinářského studia Wagon Landscaping je praktická zkušenost se zakládáním zahrad, dynamikou přírody i pozorováním rostlin. Při své práci se zaměřují na minimalizaci přesunu materiálů a spotřebu energie a aktivně se angažují v recyklaci a ekologii. Na přednášce s názvem Krajina po ruce zakladatelé ateliéru Mathieu Gontier a François Vadepied zdůrazní, jak přístup k zahradě „různých měřítek“ pomáhá přemýšlet o možné budoucnosti měst s důrazem na ekologii a udržitelnost. Pracují výhradně s místními materiály, rostlinami, historií a podmínkami a ty netradičně využívají pro současné krajinářské řešení, které vychází z respektu a ze zájmu o místní podmínky. Tak vznikl například i jejich inovativní projekt asfaltové zahrady Jardin des Joyeux (2016), s využitím asfaltových povrchů pro unikátní krajinářské řešení.
Krajinářský architekt Mathieu Gontier z ateliéru Wagon Landscaping propojuje umění s krajinou. Přednáší na National School of Landscape ve Versailles, kde vede magisterský obor. François Vadepied se po studiích digitální kartografie a geofyziky na IGN začal věnovat krajinářské architektuře. Přednáší na National School of Landscape ve Versailles a na Esaj v Paříži. Zajímá se především o otázky související s kvalitou prostoru, dynamikou rostlin a šetrným přístupem.
„Filozofie našeho ateliéru spočívá v udržení zahradnického přístupu jak při realizaci, tak při navrhování krajiny. Naším cílem je zachovat si právo experimentovat, pozorovat a přizpůsobovat se, abychom mohli vytvářet místa, která jsou snadno užitková a zároveň příjemná pro každodenní život”, doplňují k činnosti ateliéru Mathieu Gontier a François Vadepied a představí vlastní projekty, které ukazují možné způsoby rozvoje krajiny, péče o místo a řešení různých omezení (klima, půda, využití, materiály a dostupné zdroje atd.).
Přednášku doplní tuzemský krajinářský atelier Terra Florida, který byl založený v roce 1996. Krajinářské architektky Zuzana Štemberová a Lucie Vogelová představí projekt – transformace bývalého dolu Františka Josefa v Dubí, který ukazuje obnovu místa se zachováním lokální identity a industriálního charakteru. Dále pak realizaci nového lokálního parku V Zápolí, konverzi brownfieldu na park Waltrovka a Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, v Letech u Písku nebo dlouhodobý projekt Drážní promenáda a liniový park Vršovice a Strašnice.
Přednášky s názvem Krajina po ruce se zástupci pařížského ateliéru Wagon a českého ateliéru Terra Florida se uskuteční ve čtvrtek 6. června 2024 od 19h30 v Kině 35, Štěpánská 644, Praha 1. Přednáška bude probíhat v anglickém a českém jazyce. Základní vstupné na akci je 170 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 150 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.
Tisková zpráva
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.
Nádhera! jaká lehkost oproti tuposti lávky v Praze mezi Karlínem a Holešovicemi !!!!