Lokalita Kyje-Hutě na okraji Prahy se rozroste o novou bytovou výstavbu, základní školu a dvě školky a další infrastrukturu. Podle studie od UNIT architekti, kterou schválila Rada hl. m. Prahy, a jejímž zadavatelem a garantem je IPR Praha, zde vznikne 4000 nových pracovních míst a počet obyvatel stoupne na téměř 13 000.
![](https://www.stavbaweb.cz/wp-content/uploads/2024/12/Kyje_Vizualizace1-1024x577.jpg)
Nové rezidenční byty v Hutích postaví soukromí investoři, a protože velkou část pozemků zde vlastní město Praha, radní chtějí mít jasnou představu o rozvoji celého území, jeho vybavenosti a podnikatelských záměrech. Městské pozemky budou navíc využity pro umístění dvou mateřských a jedné základní školy.
„V lokalitě Kyje – Hloubětín se díky studii podařilo zkoordinovat dohromady někdy zcela protichůdné požadavky. Studie je v současnosti jedinou dokumentací, která celou lokalitu řeší ve všech urbanistických aspektech. Kromě komplexního řešení urbanistické koncepce, dopravy, technické infrastruktury a krajiny této lokality, slouží studie zároveň jako podklad pro Městskou část a Hlavní město Prahu k posouzení zájmů investorů, stavebníků a vlastníků pozemků a též pro dlouhodobé strategické plánování investic do občanské a technické vybavenosti,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.
Studie se tedy zabývá scelením území, jeho napojením na okolní krajinu nebo praktickým vymezením hranice, jak daleko a vysoko bude v lokalitě dovoleno stavět, přičemž autoři studie vyzdvihují její velký rekreační potenciál.
![](https://www.stavbaweb.cz/wp-content/uploads/2024/12/Kyje_Vizualizace2-1024x577.jpg)
„Oblast Hutí je dlouhodobě považována za území s velkým potenciálem pro dotvoření rezidenční čtvrti v přímé návaznosti na krajinu a s rychlou dostupností do centra díky blízkosti páteřní hromadné dopravy. Na procesu jsme zapojili občany a připravili jsme řadu participačních aktivit,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
Současná zástavba Hutí se skládá převážně z rodinných a bytových domů, mezi nimiž zejí rozlehlé mezery označované jako rozvojové plochy. Výsledkem jsou izolované obydlené „ostrůvky“ a celkový dojem nedokončenosti a nekoncepčnosti. Studie vybízí k zacelení rozvojových ploch a vybudování plnohodnotné rezidenční čtvrti na pomezí města a volné krajiny.
Studie zmiňuje chybějící školy, zdravotní a sociální služby nebo kulturní a stravovací zařízení. Docházková vzdálenost k metru a tramvaji příliš dlouhá, doprava směrem do centra přetížená a lokalita se místy potýká i s nedostatečnou kapacitou vodovodní sítě.
Je potěšující, že podstatná část studie je věnována důkladnému zhodnocení stávající zeleně a návrhům, jak ji udržovat a kultivovaně rozšiřovat. V plánu jsou kompozičně významná stromořadí, parkově upravené plochy v ulicích, zelené osy umožňující bezprostřední kontakt s přírodou, nové cyklotrasy apod. Návrh této studie byl široké veřejnosti představen v červnu 2021. Občané se k ní mohli vyjadřovat několika způsoby, například v anketě. Jejich připomínky pak byly předány zpracovateli studie, kterým je ateliér UNIT architekti. Ten s připomínkami pracoval při tvorbě finálního návrhu. Urbanistická studie Kyje – Hloubětín mimo jiné poslouží při posuzování souladu zájmů investorů, stavebníků a vlastníků pozemků v lokalitě, a dále jako podklad pro dlouhodobé strategické plány.
Tisková zpráva
Za zbourání a přesunutí kulturní památky a zničení panoramatu s Vyšehradem chráněným Unescem, by SŽ měla být potrestána.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…