V Humpolci je na prodej Medova vila, kterou navrhl architekt Josef Gočár a patří k nejvýznamnějším vilám 20. století na Vysočině. Město Humpolec zvažuje pořízení a možnosti citlivého využití této kulturní památky. Funkcionalistickou vilu nechal postavit obchodník s látkami Otakar Med v letech 1933–1934 a sloužila jako rodinné i firemní sídlo. Komunistickým režimem byla zkonfiskována, po roce 1989 navrácena rodině Medových a nyní je nabízena k prodeji.
„Uvědomujeme si výjimečnost Medovy vily, která je ceněným architektonickým skvostem. Navíc má město Humpolec z mého pohledu velký dluh ke své soukenické historii a k jejímu odkazu. Při této příležitosti cítíme odpovědnost k zachování historických hodnot a šanci pro úctyhodné využití kulturní památky. Proto je více než na místě, aby město Humpolec důkladně zvážilo nákup této vily,“ vysvětluje starosta Humpolce Petr Machek.
K případnému nákupu Medovy vily za 30 miliónů se váže několik stěžejních otázek. Jak budovu využít? Kolik bude stát rekonstrukce vily? A zda je v možnostech města zajistit financování jejího provozu? „Pokud by město mělo nemovitost koupit, pak by určitě měla sloužit veřejnosti. Jednou z možností je funkcionalistickou vilu pojmout jako společensko-kulturní centrum odkazující na historii soukenictví. Prostor může být věnován soukenictví jako takovému, prvorepublikovým továrníkům, kteří se významně zasadili o rozvoj města, nebo ji aktivně využívat jako edukativní centrum,“ říká Petr Machek. Obrovskou příležitost využití nabízí také velká zahrada, která by mohla sloužit potřebám sousední základní školy či České zemědělské akademii, jako malý městský park nebo pro kulturní a volnočasové aktivity.
„Kromě pořizovací ceny musíme počítat s nákladnou rekonstrukcí. Zároveň víme, že u těchto památek není běžné, aby generovaly zisk. Při nejlepších ekonomických výhledech se stěží pokryje jejich provoz. Bylo by tak tak na městu, případně na partnerech, aby provoz Medovy vily dotovaly,“ dodává starosta Humpolce. Z praxe jsou známé dobré příklady smysluplného a citlivého využití kulturních skvostů. Jedním z nich je zlínská Baťova vila, ve které sídlí Nadace Tomáše Bati, jež pracuje s odkazem významného zlínského podnikatele. A právě do Zlína 4. září vyjedou zastupitelé Humpolce načerpat inspiraci. Případná koupě Medovy vily bude projednávána 25. září na zasedání Zastupitelstva města Humpolce.
Tisková zpráva
V době, kdy si humpolecký podnikatel Otakar Med rozmýšlel výstavbu svého vlastního rodinného domu, měl za sebou architekt Josef Gočár (1880–1945) již bohatou tvůrčí minulost.
K nápadu oslovit Gočára, aby mu navrhl v Humpolci jeho rodinný dům, přispěla návštěva vzorové osady moderního bydlení v Praze na Babě, kde Gočár projektoval několik staveb. A tak slovo dalo slovo a v Humpolci, na dnešním Tyršově náměstí, se v letech 1933–1934 začalo budovat. Vznikla velkorysá a nepřehlédnutelná funkcionalistická stavba, jež se později, v roce 1958, stala kulturní památkou.
Dům sloužil nejenom k bydlení rodiny Otakara Meda, ale v přízemí bylo i sídlo Medovy firmy „zasilatelství látek“. Vstup do vlastního bytu je v prvním patře, kde prostoru dominuje obývací pokoj s průběžným oknem po celé délce stěny a s navazující knihovnou a pracovnou s balkonem. Za zmínku stojí i dřevem obkládané schodiště, terasy nebo rozlehlá zahrada. Otakar Med si ovšem vily moc dlouho neužil. Za druhé světové války byl za účast v odboji poslán do koncentračního tábora.
Po návratu a komunistickém převratu o dům přišel a do přízemí bylo umístěno zdravotní středisko. Rodina mohla v domě nadále bydlet. Dochoval se zde i původní nábytek. Otakar Med se dožil navrácení majetku. Zemřel v roce 1996 ve věku téměř 95 let.
Zdroj: Slavné vily Kraje Vysočiny
Líbí se mi koncept venkovní kavárny v zahradě, Taky se mi líbí tvar vstupního schodiště a že má barvu stejnou…
PRIMA, velmi dobré a chytré a účelné.....
To tě vůbec obdivuju že jsi do toho šel i takhle "ručně-stručně" :D Já ten kalkulátor využil hned na prvou,…
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…