A7 Holešovický pivovar

Fotogalerie ke článku (5)

A7 Holešovický pivovar

A7 Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar

Původní Holešovický pivovar
Celá fotogalerie (5)

Výstavba bytových domů a nových kancelářských budov s prodejními plochami v rámci rekonstrukce pivovaru.

Autor: CMC architects / David Richard Chisholm, Vít Máslo

Spolupráce: Evžen Dub, Tomáš Bílek
Developer: ING Real Estate Development CR
Rozloha: 32 000 m2
Maloobchodní: 2 749 m2
Kancelářské: 13 857 m2
Rezidenční: 17 040 m2
Počet parkovacích stání: 441
Výstavba zahájena: konec roku 2006
Předpokládaný termín dokončení: jaro-léto 2008
 
 

V původním areálu Měšťanského pivovaru v Praze 7-Holešovicích vznikají v současné době nové bytové objekty (objekty Plaza, Tower a Rezidence) se 129 bytovými jednotkami a přestavbou stávající budovy bývalého pivovaru vznikne 14 loftů a 12 loftových bytů (objekt Lofty). Spolu s rekonstrukcí a výstavbou bytových domů probíhá výstavba nových kancelářských budov s prodejními plochami v přízemních prostorách (objekty A, D, E). Objekt B — A7 ARENA se již v roce 2004 stala sídlem vydavatelské společnosti Ringier ČR. Komplex se nachází mezi ulicemi U Průhonu, Komunardů, Na Maninách a U Uranie.

Základním principem adaptace areálu pro novou funkční náplň bylo zachování autentických historických objektů a rehabilitace jejich původní podoby v maximální možné míře.

 

Holešovický pivovar, známý jako "První pražský měšťanský pivovar", byl založen v roce 1895 a řadí se k několika dalším  výjimečným průmyslovým stavbám v České republice. Dostavba pivovaru, přístaviště, železniční stanice a jatek na přelomu 19. a 20. století přinesly oblasti Holešovic masivní rozvoj obchodu a dostatek pracovních příležitostí. Provoz pivovaru byl definitivně ukončen počátkem 90. let 20. stol. Stavební a částečně i strojní plánovou dokumentaci zpracovala firma Novák a Jahn. Dnes je areál pro své architektonické a historické kvality prohlášen za nemovitou kulturní památku R. č. Ú. s. 1-2240.

 
 
Zdroj: autorská zpráva, Stavba 2/2007

Doplněno 18.6.2009:

A7 HOLEŠOVICKÝ PIVOVAR: PŘEHLED ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ
Společnost ING Real Estate dokončila v Praze 7 - Holešovicích rezidenční projekt A7 Holešovický pivovar, který je součástí multifunkčního městského centra. Komplex se rozprostírá mezi ulicemi U Průhonu, Komunardů, U Uranie a Na Maninách na pozemcích bývalého Prvního pražského měšťanského pivovaru. Rezidenční projekt se skládá z nově postavených bytových domů se 115 bytovými jednotkami a ze zrekonstruovaného objektu bývalé pivovarské spilky se 40 byty, z nichž je většina loftových, a 15 komerčními prostorami v přízemí.
Projekt je citlivě začleněný do původní zástavby pražských Holešovic a představuje symbiózu historických budov se soudobou architekturou. Je doplněn zelenými plochami a poskytuje všem svým obyvatelů klidné bydlení v nadstandardním provedení nedaleko centra hlavního města. Původní industriální objekty v areálu byly rekonstruovány pro komerční využití a jeden z objektů dnes nabízí tolik žádané loftové byty, které umožňují zcela specifické a individuální možnosti vytvoření unikátního bydlení.
Přestavba původních objektů a výstavba nových bytových domů byla zahájena na konci roku 2006. V současné době jsou nové budovy Rezidence a Plaza s věží Tower dokončeny a byty již obývají noví majitelé. V poslední budově s loftovými byty byly v květnu zkolaudovány zbývající bytové jednotky a nyní probíhají dokončovací práce. Aktuálně developer nabízí k prodeji loftové a podkrovní byty, zbývající standardní byty a také nebytové prostory v přízemí budovy. V dubnu byl otevřen ukázkový loftový byt, který dobře poslouží příchozím zájemcům. Na vlastní oči si mohou prohlédnout netradiční a originální bydlení loftového typu a získat konkrétnější představu.
Rezidenční část je součástí multifunkčního komplexu, který zahrnuje i více než 15 tisíc m2 komerčních ploch. Ty byly v lednu 2007 odprodány americkému investičnímu fondu Pramerica Financial a jsou plně využívány svými nájemci, např. kompletně zrekonstruovaná původní sladovna je nyní sídlem společnosti Ringier.

Lokalita: Praha 7 - Holešovice, mezi ulicemi U Průhonu, Komunardů,
U Uranie a Na Maninách
Rozloha celého areálu bývalého pivovaru: 3 hektary
Počet bytových objektů:
3 budovy (nové budovy Rezidence a Plaza s věží Tower)
a 1 rekonstruovaná historická budova s převážně loftovými byty (Lofts)
Počet bytových jednotek: celkem 155 bytů
nové budovy 115: Plaza s věží Tower 55, Rezidence 60
budova Lofts 40: 20 loftových bytů, 6 podkrovních bytů,
14 standardních bytů ve střešní nástavbě
Počet podlaží: nové budovy: 2 podzemní a různý počet nadzemních (Plaza s věží Tower celkem 17 NP, Rezidence 7 NP)
budova Lofts: 1 podzemní a 4 nadzemní
Typy a velikosti bytových jednotek: standardní byty 61 m2 (2+kk) - 156 m2 (5+kk tzv. sky apartments v nejvyšších patrech Tower)
loftové byty od 76 m2 až do 137 m2 podlahové plochy bytu
podkrovní byty od 131 m2 až do 177 m2
Počet nebytových prostor: v přízemí budovy Lofts 9 obchodních jednotek o průměrné výměře 123 m2 a 6 skladových prostor o výměře cca 125 m2
Další součásti projektu: celkem 206 parkovacích stání (každý byt má 1-2 parkovací stání v podzemních garážích)
malé nádvoří uprostřed areálu se zelení a vodní fontánou
Developer/Investor: ING Real Estate Development CR
Architektonické a projektové řešení: CMC architects — David R. Chisholm a Vít Máslo
Generální dodavatel: více dodavatelů v rámci metody construction management (nejvýznamnějším dodavatelem je FCC, a.s.)
Financování projektu: z interních zdrojů ING Real Estate
Realitní agent: prostřednictvím vlastního oddělení - ING Centrum Bydlení
Současný stav projektu: byty v nových budovách jsou zkolaudovány a prodány - zbývá prodat ateliér v posledním patře ve věži Tower
budova Lofts: všechny byty zkolaudovány, probíhají poslední dokončovací práce; aktuálně k prodeji 13 loftových bytů,
6 podkrovních bytů 3 standardní byty ve střešní nástavbě,
15 nebytových prostor
Zahájení výstavby: v roce 2006
Předpokládaný termín dokončení: jaro 2009
Celková výše investice: celý areál 2,2 mld. Kč


POPIS PROJEKTU, ARCHITEKTURA
V pražských Holešovicích mezi ulicemi U Průhonu, Komunardů, U Uranie a Na Maninách vyrostlo multifunkční městské centrum, které na místo původního průmyslového areálu bývalého pivovaru přivedlo byty, kanceláře i obchody. Rezidenční projekt A7 Holešovický pivovar developerské společnosti ING Real Estate nabídl zájemcům nadstandardní moderní bydlení, které představuje symbiózu historických budov se soudobou architekturou.

Projekt byl navržen renomovanou architektonickou kanceláří CMC architects. Na prvotním konceptu se podíleli též světově uznávaní architekti Frank O. Gehry (autor Tančícího domu) a Jean Nouvel (autor Zlatého Anděla), se kterými developer úspěšně spolupracoval již v minulosti. Do výjimečné lokality bývalého pivovaru byla zvolena architektura s osobitým rukopisem, která na první pohled zaujme svou netradičností, přitom ovšem respektuje své okolí a historické souvislosti. Punc originality dává projektu kombinace rekonstruovaných původních industriálních staveb s novými moderními bytovými a administrativními budovami. Netradiční architektonický výraz je dán právě kontrastem historických fasád budov původního pivovaru s moderními prosklenými fasádami v různých výškových úrovních. Nejvýraznější složkou architektonického výrazu objektů je jejich barevné a materiálové řešení pláště včetně výplní otvorů. Na fasádu nových budov byly zavěšeny světlé sklokeramické pásové prvky, které svým tvarem a barvou korespondují s dekorem dlažby na nádvoří areálu.

Celý areál je citlivě vytvořen kombinací bytových a komerčních budov na pozemku zhruba lichoběžníkového půdorysu a je po obvodě ohraničen pásem budov historických i moderních. Prostor uvnitř areálu i okolo něj je doplněn zelení. Přes den zůstává průchozím a přes noc se uzavírá. Tak kompaktně zapadá do městské zástavby a přitom svým obyvatelům zajistí klid uprostřed ruchu velkoměsta, neotřelé bydlení s pocitem maximálního komfortu, luxusu, pohody a bezpečí. Budova Lofts je navíc vybavena i kamerovým systémem.

Při stavbě se pečlivě volily použité materiály ve vysokém standardu. Každý detail exteriéru i interiéru byl propracován, tak jak je ING Real Estate zvyklá dbát na kvalitu ve všech svých projektech.
V rámci rezidenčního projektu A7 Holešovický pivovar byly postaveny dva nové bytové domy a rekonstruována původní pivovarská spilka. Celkem nabídly 129 standardních bytových jednotek, 20 loftových bytů industriálního charakteru, 6 podkrovních bytů, 1 ateliér, 9 obchodních jednotek a 6 skladů.

Nová budova Rezidence je rozdělena do tří sekcí, má půdorys kosodélníku a zejména koncové byty jsou zajímavé svým atypickým uspořádáním. V 1. nadzemním podlaží jsou umístěny uzavřené sklepní kóje. Bytové jednotky jsou situovány od druhého do sedmého podlaží, která mají stejné dispoziční uspořádání. Na každém patře je vždy šest bytů v dispozici 2+kk, dva byty 3+kk a dva atypické koncové byty 4+kk. Parkování je zajištěno ve 2 podzemních podlažích, která jsou pohodlně přístupná osobními výtahy. Tato dvě podlaží jsou propojená s podzemními patry budovy Plaza (s věží Tower) a vytváří tak společný parking s kapacitou 131 míst normálních a 9 invalidních.

Druhý nový dům Plaza má zmíněná dvě patra pod povrchem pro parkování  a 6 nadzemních podlaží. V 1. NP jsou stejně jako v Rezidenci umístěny sklepy a od 2. NP již pokračují byty. Všechna podlaží jsou opět identická a obsahují vždy čtyři byty 2+kk a čtyři byty 3+kk.

Poslední novou součástí rezidenčního projektu je věž Tower, která není samostatným objektem, ale od 7. NP vystupuje z Plazy až na konečných 17 nadzemních podlaží. Deset pater v této věži poskytne svým obyvatelům nádherný výhled na celou Prahu. Na 7. až 11. patře se nachází vždy dva byty (2+kk a 3+kk). Od 12. patra do 16. leží na celém podlaží pouze jeden velkoplošný byt o výměře cca 154-156 m2, tzv. sky apartment. V posledním patře se pak nachází ateliér o velikosti 73 m2.
Všechny byty v nových budovách mají vlastní balkony nebo terasy.

Původní budova pivovarské spilky architekty svou podstatou přímo vybídla k originálně řešenému bydlení. Proto se sem rozhodli zasadit atraktivní loftové byty v industriálním duchu, které majitelům dají příležitost vytvořit si jedinečný svébytný domov. Ocení je především lidé s touhou po netradičním a zajímavém bydlení. Všichni ti, co chtějí bydlet komfortně, a přitom zcela netypicky a originálně.
V jižním křídle budovy bylo ve 2. podlaží vybudováno 6 loftových bytů, dispozičně řešených jako 1+kk až 3+kk. Jejich interiér obsahuje zachované původní industriální prvky — mohutné litinové sloupy s ozdobnými hlavicemi. Další 6 bytů v tomto křídle je situováno ve třetím podlaží a jsou opět v dispozicích 1+kk až 3+kk. Jedná se o atraktivní podkrovní byty s přiznanými krovy a kovovými táhly. Byty mají otevřenou prostornou galerii, která může dobře sloužit jako klidová zóna pro spaní. Spodní patro je koncipováno jako obývací prostor a zázemí bytu.
Druhé podlaží v západním křídle budovy bylo věnováno 14 loftovým bytům s průměrnou obytnou plochou 135 m2. Sedm z nich je dvoupodlažních, orientovaných do prostoru vnitřního nádvoří areálu, a sedm je třípodlažních s výhledem do klidné ulice Na Maninách. Hezké výhledy umožňují vysoké prosklené stěny. Ke třípodlažním bytům patří prostorná, zhruba 130metrová střešní terasa; ke všem bytům pak 16metrová lodžie a více než 30metrové atrium. Celková plocha loftových bytů tak dosahuje cca 184 m2, respektive 315 m2 v případě třípodlažních. V prvním podlaží loftového bytu se vždy nachází velká obývací část s kuchyňským koutem, pracovna, šatna, komora, koupelna a toaleta. Galerie ve druhém podlaží je přístupná točitým schodištěm a je zde umístěna otevřená ložnice. Součástí vstupního atria u poloviny bytů je druhé točité schodiště, kterým lze vystoupit až do třetího podlaží loftového bytu na střešní zahradu (třípodlažní loftové byty). Loftové byty v tomto křídle jsou přístupné z centrální chodby, ve které je v květnících zasazeno několik stromků. Koncovou část chodby zdobí pivovarská tématika a hala před výtahem je popsána texty o historii pivovaru. Původní holešovický pivovar a genius loci tohoto místa se tak stále bude citlivě připomínat novým majitelům i jejich návštěvám.
Na střeše budovy Lofts vznikla dvoupodlažní nástavba se 14 běžnými byty.
V přízemí je naopak vybudováno 9 obchodních jednotek o průměrné výměře 123 m2. Přes chodbu k nim přiléhá 6 prostor o výměře cca 125 m2, které lze využít jako skladové zázemí pro obchodní plochy.
Nebytové prostory jsou určeny k prodeji, nikoliv k pronájmu. Řešeny jsou stejně jako bytová část netradičně a zajímavě. Stropy jsou klenuté a celý prostor trochu připomíná vinné sklípky, ovšem s přístupem denního světla. Vstupy a prosklené výlohy vedou na ozeleněné nádvoří. Malé obchůdky či drobné provozovny tu zajisté pomohou dotvořit živoucí městské centrum.

Zdroj: TZ ING Real Estate, 16.6.2009

Doplněno Stavbaweb:
Součástí A7 ARENA Holešovický pivovar je i "Objekt B", který se již v roce 2004 stal sídlem vydavatelské společnosti Ringier ČR. Projekt rekonstrukce je od stejných autorů, jako celý areál - ateliéru CMC architecs.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*