Říjnový festival architektury představuje dopravu a svět v pohybu
(ČTK) – Letošní ročník přehlídky Architecture Week Praha se zaměřuje na dopravu, dopravní stavby, infrastrukturu a územní rozvoj. Mezinárodní festival architektury a urbanismu, který představuje současnou tvorbu z celého světa, se v české metropoli a vybraných městech ČR pořádá pošesté. Poprvé se rozrostl do čtyř týdnů, začal v pondělí a potrvá do 28. října. Mottem letošní přehlídky je "Svět v pohybu, lidé v pohybu". Pořadatelé představili program na tiskové konferenci v Praze.
"Festival je zaměřen na dopravu, přitom nejenom na dopravní infrastrukturu, to znamená nejenom na silnice, koleje, nebo na vodu, ale je zaměřen na všechno, co s dopravou souvisí," řekla ČTK hlavní kurátorka výstavy Radomíra Sedláková.
Důraz se podle ní kladl na stavby, které s dopravou primárně souvisí, k nim patří mimo jiné mosty. "Jsou architektonickým fenoménem posledních let, protože architekti usilují o to, aby mohli být účastni návrhu mostu," poznamenala Sedláková.
Na festivalu se ale prezentují také letiště, nádraží, vodní dopravní stavby, kulturní stavby a kancelářské budovy, které také mohou být cílem dopravy. "Je tady krásný rybí přechod – doprava pro ryby. Přesněji řečeno lidská doprava by mohla omezovat ryby, takže se musí rybám udělat přechod… I to je dopravní stavba," upozornila Sedláková.
Součástí festivalu jsou výstavy o historii dopravy, exponáty, filmy a fotografie. Zájemci je najdou v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě, kde jsou nainstalovány celkem tři expozice. Představují nejzajímavější dopravní a územně-rozvojové projekty vybraných měst zemí visegrádské čtyřky a Bulharska, nahlížejí na celkovou koncepci společného rozvoje a posilování územní soudržnosti Evropy a věnují se dopravě železniční, silniční, vodní i letecké.
Světové architektonické projekty se prezentují na výstavě Arch World. "Je tu zastoupeno více než 30 zemí, které přivezly práce svých architektů, přitom i tam se zajímavě projevuje fenomén dopravy. Mnoho zemí se prezentuje stavbami, které nebyly navrženy pro ně a nebyly postaveny u nich," dodala kurátorka. Pořadatelům se z celého světa podařilo získat přes 100 maket projektů. Tradičně se představují také tuzemská a slovenská architektonická studia.
Do Tereziánského křídla Starého královského paláce umístili pořadatelé výstavu mezinárodně uznávaného rakouského architekta Borise Podreccy, veřejnost se s ním může setkat i na přenášce v Rakouském kulturním fóru v Praze. Ostatní přednášky, například italského architekta Massimiliana Fuksase, se tradičně pořádají v prostorách Národní technické knihovny.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.