Způsobila to atomová bomba, která město zničila v roce 1945. Jediným svědkem tragédie se stal právě skelet Letzelovy železobetonové stavby. Dóm byl začleněn do seznamu světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Také ostatní Letzelova díla v Japonsku podlehla válečné či přírodní katastrofě.
Letzel pocházel z Náchoda a v ČR postavil například secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně. Také se podílel na úpravě vnějších kovových prvků secesního hotelu Šroubek na pražském Václavském náměstí, který se dnes jmenuje hotel Evropa. Poté odešel do Egypta a následně do Japonska.
Přivezl tam nové stavební prvky a technologie, například železobetonovou a ocelovou konstrukci, které použil právě při stavbě klenby obchodního centra v Hirošimě. Konec života strávil v Praze a zemřel 26. prosince 1925. Pohřben je ve svém rodišti v Náchodě.
Arch. Jan Letzel
Po šumných stopách Jana Letzela
Jan Letzel ARCHITECT OF THE A-BOMB DOME
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.