Architekt a stavitel Jan Letzel

(ČTK) – Spojnicí mezi Japonskem a Čechami se stal architekt a stavitel Jan Letzel, který se narodil před 135 lety, 9. dubna 1880. V zemi vycházejícího slunce působil v letech 1907 až 1923 a vytvořil rozsáhlé dílo, za něž si získal obdiv Japonců. Stavěl soukromé i veřejné stavby, nejvýznamnější projekt Průmyslového paláce v Hirošimě byl v době svého vzniku (1913 až 1915) určen pro výstavní účely, a nakonec se stal mírovým symbolem.

Způsobila to atomová bomba, která město zničila v roce 1945. Jediným svědkem tragédie se stal právě skelet Letzelovy železobetonové stavby. Dóm byl začleněn do seznamu světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Také ostatní Letzelova díla v Japonsku podlehla válečné či přírodní katastrofě.

Letzel pocházel z Náchoda a v ČR postavil například secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně. Také se podílel na úpravě vnějších kovových prvků secesního hotelu Šroubek na pražském Václavském náměstí, který se dnes jmenuje hotel Evropa. Poté odešel do Egypta a následně do Japonska.

Přivezl tam nové stavební prvky a technologie, například železobetonovou a ocelovou konstrukci, které použil právě při stavbě klenby obchodního centra v Hirošimě. Konec života strávil v Praze a zemřel 26. prosince 1925. Pohřben je ve svém rodišti v Náchodě. 

Arch. Jan Letzel
Po šumných stopách Jana Letzela
Jan Letzel ARCHITECT OF THE A-BOMB DOMEZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*