Francie ocenila brazilského architekta, který žil ve Francii v letech 1964-1975.
Francie ocenila brazilského architekta Oscara Niemeyera Řádem Čestné legie. Vyznamenání s hodností komandéra předal Niemeyerovi v jeho kanceláři v Copacabaně francouzský velvyslanec v Brazílii Antoine Pouillieute.
Niemeyer, který v sobotu oslaví sté narozeniny, žil ve Francii v letech 1964-1975. Architekt, který emigroval z Brazílie kvůli své náklonnosti ke komunistické straně, zde navrhl například budovu sídla komunistické strany nebo administrativní budovu firmy Renault. Jeho největším dílem však je brazilské hlavní město Brasília. To nechal kompletně vystavět před padesáti lety tehdejší brazilský prezident Juscelino Kubitschek, vnuk českého emigranta, a Niemeyer zde navrhl naprostou většinu staveb.
"Velice mě těší, že jsem dostal toto ocenění od Francie, od lidí, kteří mi tolikrát prokázali přízeň," řekl Niemeyer po převzetí vyznamenání. Pouillieute architekta označil za génia kreativního světa.
Řád Čestné legie je nejvyšším francouzským vyznamenáním. Uděluje se za mimořádný vojenský, kulturní, společenský nebo vědecký přínos Francii.
Zdroj: Zpráva ČTK, 12.12. 2007
Doplněno Stavbaweb:
O. Niemeyer :
"Architektura musí vyjadřovat ducha technických a společenských sil, které v dané epoše vládnou."
OSCAR NIEMEYER (Oscar Ribeiro Almeida de Niemeyer Soares)
* 15. prosince 1907 v Rio de Janeiro
1930 -1934 studoval architekturu na Škole výtvarných umění v Rio de Janeiru.
1936 spolupráce s architektem Lúciem Costou (budova ministerstva školství a zdravotnictví v Rio de Janeiru, 1937 - 1943)
Od čtyřicátých let působil v Belu Horizonte, kde byl tehdy starostou Juscelino Kubitschek a kde vytvořil řadu budov kolem jezera Pampulha. Na sklonku padesátých let projektoval většinu staveb v novém hlavním městě Brasília. Od poloviny šesté dekády, po vojenském převratu, žil převážně v exilu, ve Francii, svou kancelář měl v Paříži na Elysejských polích. Mimo jiné zde navrhl sídlo Francouzské komunistické strany (1967), administrativní budovu firmy Renault (1969), dále projektoval budovu milánského nakladatelství Mondadori (1968), univerzitu v Alžíru (1969). Z pozdějších realizací vyniká Muzeum současného umění v Niterói u Rio de Janeira (1993), které je podle World Architecture Magazinu jednou z deseti nejlepších staveb devadesátých let. Oscar Niemeyer je od roku 1970 nositelem Zlaté medaile Amerického institutu architektury, od roku 1988 Pritzkerovy ceny, která je obdobou Nobelovy ceny v architektuře.
1998 mu byla udělena Zlatá medaile RIBA (Royal Institute of British Architects)
Zdroj: časopis Reflex 38/2006
V časopise Reflex 38/2006 byl uveden rozhovor s Oscarem Niemeyerem: „TOUHA MĚNIT SVĚT“
Virtuální galerii Petra Jedináka dalších fotografií Niemeyerových staveb postavených v Brazílii a v Riu de Janiero najdete zde.
Významné stavby Oscara Niemeyera uvedené na portálu The Great Buildings Collection naleznete zde.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…