Architektura konverzí

(ČTK) – Proměny bývalých industriálních objektů na místa s novou funkcí představuje od 7. února 2017 zlínský kulturní institut Alternativa. Lidé uvidí nejlepší, nejvíce ceněné, vyhraněné, uznávané i alternativní příklady realizací v České republice za uplynulých víc než deset let, sdělila ČTK zástupkyně Alternativy Jitka Černínová. Výstava nazvaná Architektura konverzí potrvá do konce února.

Návštěvníci se seznámí například s proměnou kotlárny Breitfeld, Daněk a spol. na administrativní budovu Karlin Hall I v Praze 8, uvidí také začlenění bývalého opavského pivovaru do nového společenského a obchodního centra Breda & Weinstein. Nechybí ani proměna části areálu společnosti Vítkovice.

Výstavu připravila Alternativa společně s pražskou Galerií Jaroslava Fragnera. „Tým Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT pod vedením Benjamina Fragnera vybral nejzdařilejší příklady z projektů dokončených v letech 2005 až 2015. Koncepčně je výstava rozdělena do pěti tematických bloků podle nové funkce, kterou nabyly, motivů, které vedly ke změně,“ uvedla Černínová.

Projekty jsou na výstavě rozděleny na užitkové, komerční, rezidenční, veřejně přístupné a přechodné stavby, které jsou zpřístupněné dočasně nebo jde o projekty spojené například s kulturou.

Doplněno Stavbaweb:
Výstava je součástí projektu Industrální topografie České republiky – nové využití průmyslového dědictví jako součásti národní a kulturní identity v programu NAKI Ministerstva kultury České republiky.
Výstava Industriální topografie / Architektura konverzí ve Zlíně

Málo co tak zbystřilo v posledních letech pozornost a zájem o průmyslové dědictví, jako projekty konverzí opuštěných skladů, textilek, továrních hal, pivovarů, hutí či elektráren. Upozorňují na možnosti, představují aktuální téma architektury a urbanismu, resonují se současnými tendencemi v umění. Zaplňují prázdnotu, která zůstává po mizející industriální éře.
Industriální topografie / Architektura konverzí 2005 -2015
Benjamin Fragner – Vladislava Valchářová

Výstava navazuje na sérii akcí, setkání a aktivit organizovaných při příležitosti mezinárodních bienále Industriální stopy a je pokračováním úspěšného projektu mapujícího konverze na našem území, uvádí výstavu ředitel Galerie Architektury Gabriel Kurtis. Projekt představí nejlepší, nejvíce ceněné, vyhraněné, uznávané i alternativní příklady realizací v České republice za uplynulých deset let. Nejde však jen o stavby, ale i o autory projektů, společenský kontext, překážky i výzvy, s nimiž bylo nutné se vypořádat. Jedná se o výběr více než třiceti příkladů nového využití opuštěných průmyslových staveb a areálů, podrobně představen na výstavních panelech (historický i současný stav), doplněn příklady ze zahraničí. Koncepčně je výstava s názvem Architektura konverzí rozdělena do pěti tematických bloků podle nové funkce, kterou nabyly, motivů, které vedly ke změně. „Výstava reaguje na citlivé, důležité a dnes často diskutované téma využití industriálních staveb a svou formou má oslovit nejen odbornou, ale i laickou veřejnost“ konstatuje Gabriel Kurtis.

Realizace, které byly do bilančního projektu Architektura konverzí zahrnuty, musely splnit náročná kritéria ve vztahu k odkazu původního využití a hodnoty. Projekty kurátorský tým pro potřeby výstavy rozdělil dle nově definované funkce: od staveb užitkových (kanceláře, sklady) či komerčních (obchody, restaurace), přes rezidenční (byty, hotely), po veřejně přístupné (muzea, knihovny) a přechodné, jež jsou zpřístupněny dočasně nebo jsou využívány pro tzv. iniciační projekty, nezřídka spojené s kulturou a dalšími tvůrčími obory.

Relikty české průmyslové minulosti a jejich smysluplné oživení jsou dlouholetým ústředním tématem platformy Industriální stopy, se kterou je výstava Architektura konverzí úzce spjata. Výstava je součástí projektu Industriální topografie a navazuje na ní stejnojmenná výpravná publikace, mapující úspěšné proměny průmyslových budov. „Kniha není pouhým souborem efektních staveb – odráží i společenskou atmosféru, ve které budovy proměnou procházely nebo procházejí,“ upřesňuje Benjamin Fragner, vedoucí Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT v Praze. 
Zdroj: pozvánka na výstavu v GAB v červenci 2015

Související články:
V Galerii Jaroslava Fragnera byly pokřtěny publikace Architektura konverzí 2005—2015 a Tovární komíny 23.1.2015

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*