Barcelonský stadion Nou Camp bude přestavovat Norman Foster

Fotogalerie ke článku (1)

Barcelona, Foster

Barcelona, Foster
Celá fotogalerie (1)

Renomovaný britský architekt Norman Foster se postará o novou podobu barcelonského fotbalového stadionu Nou Campu. Jeho projekt zvítězil v soutěži katalánského velkoklubu, který je na Nou Campu doma už padesát let. V současnosti největší evropský fotbalový stadion bude mít po rekonstrukci ještě o 15 000 míst víc než dosud, takže v budoucnu se na něj vejde nejméně 114 000 diváků.

Barcelonský klub letos slaví padesáté výročí od dostavby svého stadionu a při této příležitosti se rozhodl svůj fotbalový svatostánek výrazně modernizovat. V soutěži se o prestižní zakázku ucházelo několik světoznámých architektonických studií. Vedle vítěze se mezi desítkou finalistů objevilo například i švýcarské duo Herzog&de Meuron, mimo jiné autoři fotbalové arény v Mnichově, nebo japonská kancelář Sanaa.
Detaily vítězného návrhu vedení FC Barcelona odtajní až v sobotu. Fanoušci se ale zřejmě nemají čeho obávat, protože Fosterův tým má s návrhy sportovních staveb zkušenosti. Úspěch sklidila například jeho přestavba londýnského Wembley.
Rozpočet se zatím odhaduje na 250 milionů eur (téměř sedm miliard korun), přestavba by měla být hotová v roce 2011. Na stadionu se ale bude hrát i v době, kdy budou probíhat stavební práce.
Nou Camp byl slavnostně otevřen 24. září 1957 a od té doby byl několikrát rekonstruován. Naposledy se stadion výrazněji vylepšoval v roce 1994.
Stadion hostil například mistrovství světa ve fotbale v roce 1982 a uskutečnily se na něm i některé soutěže barcelonské olympiády o deset let později. Kromě sportovců ale na Nou Campu vystupoval například také Michael Jackson či irská skupina U2, koncertovali zde i slavní "tři tenoři" - José Carreras, Plácido Domingo a nedávno zesnulý Luciano Pavarotti. Právě na stadionu sloužil při návštěvě Španělska mši papež Jan Pavel II.
Dvaasedmdesátiletý držitel Pritzkerovy ceny lord Norman Foster a jeho kancelář staví po celém světě. Mezi jeho nejznámější počiny patří například rekonstrukce budovy berlínského Říšského sněmu, projekt známé londýnské výškové budovy, v níž sídlí společnost Swiss Re, nebo gigantický most přetínající údolí ve francouzském Millau.

Zdroj: ČTK, lep gi, 19. září 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*