Fotogalerie ke článku (1)
Barcelona, Foster
Renomovaný britský architekt Norman Foster se postará o novou podobu barcelonského fotbalového stadionu Nou Campu. Jeho projekt zvítězil v soutěži katalánského velkoklubu, který je na Nou Campu doma už padesát let. V současnosti největší evropský fotbalový stadion bude mít po rekonstrukci ještě o 15 000 míst víc než dosud, takže v budoucnu se na něj vejde nejméně 114 000 diváků.
Barcelonský klub letos slaví padesáté výročí od dostavby svého stadionu a při této příležitosti se rozhodl svůj fotbalový svatostánek výrazně modernizovat. V soutěži se o prestižní zakázku ucházelo několik světoznámých architektonických studií. Vedle vítěze se mezi desítkou finalistů objevilo například i švýcarské duo Herzog&de Meuron, mimo jiné autoři fotbalové arény v Mnichově, nebo japonská kancelář Sanaa.
Detaily vítězného návrhu vedení FC Barcelona odtajní až v sobotu. Fanoušci se ale zřejmě nemají čeho obávat, protože Fosterův tým má s návrhy sportovních staveb zkušenosti. Úspěch sklidila například jeho přestavba londýnského Wembley.
Rozpočet se zatím odhaduje na 250 milionů eur (téměř sedm miliard korun), přestavba by měla být hotová v roce 2011. Na stadionu se ale bude hrát i v době, kdy budou probíhat stavební práce.
Nou Camp byl slavnostně otevřen 24. září 1957 a od té doby byl několikrát rekonstruován. Naposledy se stadion výrazněji vylepšoval v roce 1994.
Stadion hostil například mistrovství světa ve fotbale v roce 1982 a uskutečnily se na něm i některé soutěže barcelonské olympiády o deset let později. Kromě sportovců ale na Nou Campu vystupoval například také Michael Jackson či irská skupina U2, koncertovali zde i slavní "tři tenoři" - José Carreras, Plácido Domingo a nedávno zesnulý Luciano Pavarotti. Právě na stadionu sloužil při návštěvě Španělska mši papež Jan Pavel II.
Dvaasedmdesátiletý držitel Pritzkerovy ceny lord Norman Foster a jeho kancelář staví po celém světě. Mezi jeho nejznámější počiny patří například rekonstrukce budovy berlínského Říšského sněmu, projekt známé londýnské výškové budovy, v níž sídlí společnost Swiss Re, nebo gigantický most přetínající údolí ve francouzském Millau.
Zdroj: ČTK, lep gi, 19. září 2007
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.