Na světě je mnoho měst, která se kontinuálně vyvíjejí v čase a jejich přirozená krása se těší všeobecnému obdivu. Na druhé straně jsou města, jejichž vzhled je výsledkem důsledného plánování, a my dnes obdivujeme jejich architekty a urbanisty. Pod současný stav většiny měst se však podepsal organický vývoj a více či méně úspěšné plánování. Ukázkovým příkladem takového města je Bratislava. Její dnešní podobu rozhodujícím způsobem formovaly ideje 20. století a pokusy moderního urbanismu o řízený rozvoj. Publikace Bratislava (ne)plánované mesto sleduje plánování a výstavbu města v rozmezí jednoho století, všímá si urbanistických záměrů i architektonických zásahů a upozorňuje na jevy a procesy, které jsou pro Bratislavu charakteristické a dodnes určují její urbanistickou strukturu i prostorové vztahy.
Hosty budou spoluautoři knihy Henrieta Moravčíková, Laura Krišteková a Peter Szalay (Oddelenie architektúry, Historický ústav SAV)
Diskusi bude moderovat historik Matěj Spurný (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)
podle podkladů pořadatele
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.