Novostavba bytového domu U Zámečku
Místo stavby: stavební parcela č. 154/1 v katastrálním území Veleslavín — Praha 6, mezi ulicemi Pod Dvorem a U Zámečku
Investor: B.I.C. 01, s. r. o., Slávy Horníka 253/33, 150 00 Praha 5
Architekti: Světlana Šumačeva, Pavel Hudec
Projektant: B.I.C., a. s.
Statika: D Plus, Karel Janoch
Generální dodavatel: Moravostav Brno, a. s.
Realizace: 2004 – 2005
Obestavěný prostor: 6800 m3
HPP: 2262 m2
Celkové investiční náklady: 65 mil. Kč
Fotograf: Petr Klement
Bytový dům U Zámečku
Novostavba bytového domu se 16 bytovými jednotkami je výjimečná svým umístěním — zasahuje do ochranného pásma železnice (plánované rychlotrati propojující Prahu s Kladnem) a zároveň je i v ochranném pásmu památkové rezervace. V jejím těsném sousedství je barokní fara, která leží v areálu Veleslavínského zámku.
Snahou architektů bylo maximálně využít svažitého terénu parcely tak, aby umístěním garáží v podzemním patře bylo možné vyprojektovat pět nadzemních bytových podlaží (parcela je nakloněná ve směru k trati, od které bylo naopak vhodné umístit objekt co nejdále). Na severní straně parcely (směrem k trati) vznikla nová komunikace propojující ulici Pod Dvorem s ulicí U Zámečku. Ta zároveň se stromořadím topolů (které bude ošetřeno a doplněno), vytváří přirozenou bariéru od železnice a izoluje od hluku obytné části domu. Dispozice objektu jsou navrženy tak, aby veškeré příslušenství bytu (koupelny, kuchyně) a domovní komunikace (chodby, schodiště, výtahové šachty), byly situovány v severní části fasády.
Bytový dům má dva vstupy a zahrnuje byty o velikosti od 1+kk do 5+kk s celkovou plochou od 53,4 m2 do 295,4 m2. Výtahy jsou umístěny uprostřed schodišťového prostoru (nosnost 630 kg, výrobce Schindler) a mají hydraulický pohon. Místnosti strojoven jsou umístěny na úrovni podlaží suterénu.
Severní fasáda je strohá, s menší plochou oken (okna mají zvýšené parapety), zatímco jižní je členitá, maximálně prosklená. Její plochu formují angulární stupně, vytvořené jak plastickými prvky, tak barvou. Z východu na západ objekt terasovitě ustupuje, čímž je respektována okolní zástavba a zároveň se tím vizuálně zmenšuje hmota domu.
Oproti původnímu návrhu 5. patro ustupuje z obou stran. Nosná konstrukce: monolitický, železobetonový, stěnový, příčný systém, kombinovaný v části suterénních garáží se skeletem. Konstrukce příček jsou navrženy z tvarovek Porotherm 11,5 cm. Stropní konstrukce: hladká, bezprůvlaková, železobetonová, monolitická deska, tloušťky 25 cm, je navržena nad stropem suterénu z betonu třídy B20 a oceli 10 505 (R). V ostatních podlažích je tloušťka zredukována na 22 cm.
Podhledy jsou řešeny jako lehké, zavěšené v prostoru garáží, sociálního zařízení, chodeb a některých společných prostor domu z hladkých sádrokartonových desek na pozinkované ocelové profily. Střešní plášt a terasy jsou navrženy jako jednoplášťové konstrukce — z hlediska tepelně-fyzikálního klasické, nebo jako obrácené skladby. Finální vrstvou je dřevěný rošt.
Okna jsou dřevěná z profilů EURO. Povrchová úprava profilů: barva přírodní borovice.
Kontaktní fasáda — systém DÃ?FA Therm.
Skladby podlah jsou navrženy na požadovanou hodnotu kročejového útlumu.
Finální povrchy
Obytné místnosti: parkety
Sociální zařízení a zázemí: keramické podlahy
Garáže: betonové podlahy
Vnější omítky: strukturální omítka na zateplovací kontaktní systém
(tři odstíny šedé)
Publikováno ve Stavbě č. 2/2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…