C&W: Krize může zvýšit zájem o ekologické kanceláře

V Česku se však dosud energeticky úsporné kancelářské budovy téměř nestaví.

Očekávané zpomalení hospodářského růstu a škrty výdajů možná přimějí firmy k hledání úspor i v oblasti energií. Tím by mohl také v Česku posílit trend výstavby takzvaných zelených kancelářských budov. Vyplývá to z materiálů o energeticky úsporných kancelářích, které dnes ČTK poskytla poradenská společnost Cushman & Wakefield.

„S předpokládaným zpomalením ekonomiky a krácením výdajů na straně firem se možná úspora při provozu pronajatých prostor stává aktuálním tématem,“ uvedl realitní odborník Pavel Skřivánek z Cushman & Wakefield. „Přestože je nájemné v energeticky úsporných budovách obvykle mírně vyšší, nájemce v konečném důsledku ušetří na energiích a provozu kanceláří,“ dodal.

V Česku se však dosud energeticky úsporné kancelářské budovy téměř nestaví. Jako jedna z mála nových budov splňuje zatím přísné standardy jen nové sídlo ČSOB v pražských Radlicích.

V zahraničí však prý trend k „zeleným“ budovám sílí. Z průzkumu Cushman & Wakefield vyplývá, že až 77 procent oslovených manažerů globálních firem by bylo ochotno si připlatit za energeticky šetrné kanceláře vyšší cenu. Polovina z nich by prý byla ochotna zaplatit až deset procent navíc. Proti roku 2005 je to prý výrazná změna. Tehdy si za energeticky úspornou budovu bylo ochotno připlatit jen 11 procent respondentů.

Na základě poptávky po ekologických administrativních budovách prý v zahraničí vznikly i „zelené“ nemovitostní fondy, které se zaměřují výhradně na investice do energeticky šetrných staveb. Takové fondy prý založily například společnosti Hermes, Palmer Capital Partners nebo Prupim.

Odborníci očekávají, že důraz na ekologii dorazí brzy i do tuzemských kanceláří. „Nabízí se srovnání s bio produkty, které byly před pár lety téměř neznámým pojmem. Zákazníkům určitou dobu trvalo, než začali za kvalitní a zdravé výrobky platit vyšší cenu, protože si uvědomili jejich celkový přínos,“ poznamenal Zdeněk Hausvater z Cushman & Wakefield.

Od 1. ledna bude muset být při nové výstavbě v Česku u budov s podlahovou plochou nad 50 metrů čtverečních povinnou součástí dokumentace průkaz energetické náročnosti. V budovách nad 1000 čtverečních metrů plochy bude muset být navíc grafická část průkazu vystavená v domě na veřejně přístupném místě.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*